Światło odnalezione

17 czerwca Fundacja 9/11 Art Space i Galeria Piekary w Poznaniu zapraszają na wernisaż monograficznej wystawy jednego z najwybitniejszych polskich artystów intermedialnych XX wieku Antoniego Mikołajczyka. Retrospektywny pokaz obejmie prace z kilku kolekcji prywatnych.

Antoni Mikołajczyk, „Zapisy świetlne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Antoni Mikołajczyk, „Zapisy świetlne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Twórczość Antoniego Mikołajczyka obejmuje dzieła wykonane w rozmaitych technikach artystycznych od malarstwa przez fotografię i film do instalacji oraz projekcji świetlnych, ale zawsze była związana z poszukiwaniem związków dzieła ze światem realnym, przedmiotu z jego obrazem, oraz światła, przestrzeni i czasu. Ewolucja jego twórczości podążała w kierunku coraz bardziej czystego i bezpośredniego użycia światła w dziele, procesu „wyzwalania światła”, jak określił to Lech Lechowicz. Wiązało się to z postępującą redukcją formy i oczyszczaniem dzieła ze zbędnych elementów.

Retrospektywna wystawa dzieł Mikołajczyka wydaje się kluczem do zrozumienia jego twórczości. Zostaną na niej zaprezentowane prace z całego okresu działalności twórczej artysty, m.in. z cyklów Przestrzeń i światło, Zapisy świetlne czy Partytury miast, wnoszące interesujący wkład w kwestie dotyczące zarówno fotografii, jak i relacji światła wobec przestrzeni i czasu. Prace Mikołajczyka stanowią rejestrację światła – jasno świecących w nocy punktów w tkance miejskiej – w postaci ciągłych, nakładających się na siebie linii. Ale na ekspozycji pojawią się również Zapisy dźwięków skupiające się na nieco innych zagadnieniach.

Osiągnięcia Antoniego Mikołajczyka są bliskie koncepcjom teoretycznym László Moholy-Nagy’a związanym z kształtowaniem świetlnym prowadzącym do czystych projekcji w przestrzeni. Mikołajczyk budował swoje prace w oparciu o bezpośrednie działania światła pozostawiającego ślad w obrazie, stawiając odbiorcę wobec dzieł będących nowym doświadczeniem wizualnym, zmuszając tym samym widza do zastanowienia się nie tylko nad istotą samych prac obnażających zaskakujące funkcje i relacje światła, ale także do refleksji o naszych związkach z przestrzenią i czasem. Wiodącym aspektem projektu będzie ukazanie szerokiego spektrum środków formalnych, technik i gatunków, jakimi posługiwał się artysta, jak również ukazanie jego twórczości w bogatym kontekście polskiej i międzynarodowej sztuki.

Antoni Mikołajczyk, Światło odnalezione
Od 17 czerwca do 30 września 2016 roku
Wernisaż: 17 czerwca 2016 roku, godzina 19.00
Organizator: Fundacja 9/11 Art Space
Galeria Piekary
Poznań

Dodaj komentarz