• 2016-06-01

Patchwork

17 czerwca w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. Tytuł ekspozycji odnosi się do tekstylnych, geometrycznych kompozycji, których tworzenie jest do dziś jedną z największych pozaarchitektonicznych pasji Grabowskiej-Hawrylak.

Jadwiga Grabowska-Hawrylak, Zespół mieszkalno-usługowy przy placu Grunwaldzkim, 1969–1975, fot. Zbigniew Nowak, 1974. Zbiory: Ośrodek Pamięć i Przyszłość (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jadwiga Grabowska-Hawrylak, Zespół mieszkalno-usługowy przy placu Grunwaldzkim, 1969–1975, fot. Zbigniew Nowak, 1974. Zbiory: Ośrodek Pamięć i Przyszłość (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nie ma we Wrocławiu bardziej charakterystycznych powojennych gmachów niż kompleks mieszkaniowo-usługowy przy pl. Grunwaldzkim. Zaprojektowany przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak pod koniec lat sześćdziesiątych, zespół uznawany jest za jeden z najlepszych, najbardziej wyrazistych i zarazem najbardziej kontrowersyjnych dzieł architektury w powojennej Polsce. Gdy powstawał, był przejawem niezgody na powtarzalność – miał stanowić radykalny wyłom w masie tysięcy budynków mieszkalnych podobnych do siebie jak dwie krople wody.

Choć zasłynęła przede wszystkim projektem wrocławskiego „Manhattanu”, w dorobku Grabowskiej-Hawrylak dzieł wyjątkowych jest znacznie więcej: projektowane w latach pięćdziesiątych szkoły, w tym jedna o niemal całkowicie przeszklonych elewacjach, wielkie osiedle wznoszone wśród ruin – kolaż radykalnej, nowoczesnej urbanistyki z resztkami przedwojennego miasta, śródmiejski „mezonetowiec” – wielki dom z dwupoziomowymi mieszkaniami, futurystyczna szkoła muzyczna, „barokowe” kamienice – każde z nich skrywa fragment fascynującej opowieści o architekturze, polityce i jednym z najdziwniejszych miast powojennej Polski.

Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak
Od 17 czerwca do 14 września 2016 roku
Wernisaż: 17 czerwca 2016 roku, godzina 18.00
Muzeum Architektury we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR