• 2016-06-01

Patchwork

17 czerwca w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. Tytuł ekspozycji odnosi się do tekstylnych, geometrycznych kompozycji, których tworzenie jest do dziś jedną z największych pozaarchitektonicznych pasji Grabowskiej-Hawrylak.

Jadwiga Grabowska-Hawrylak, Zespół mieszkalno-usługowy przy placu Grunwaldzkim, 1969–1975, fot. Zbigniew Nowak, 1974. Zbiory: Ośrodek Pamięć i Przyszłość (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jadwiga Grabowska-Hawrylak, Zespół mieszkalno-usługowy przy placu Grunwaldzkim, 1969–1975, fot. Zbigniew Nowak, 1974. Zbiory: Ośrodek Pamięć i Przyszłość (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nie ma we Wrocławiu bardziej charakterystycznych powojennych gmachów niż kompleks mieszkaniowo-usługowy przy pl. Grunwaldzkim. Zaprojektowany przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak pod koniec lat sześćdziesiątych, zespół uznawany jest za jeden z najlepszych, najbardziej wyrazistych i zarazem najbardziej kontrowersyjnych dzieł architektury w powojennej Polsce. Gdy powstawał, był przejawem niezgody na powtarzalność – miał stanowić radykalny wyłom w masie tysięcy budynków mieszkalnych podobnych do siebie jak dwie krople wody.

Choć zasłynęła przede wszystkim projektem wrocławskiego „Manhattanu”, w dorobku Grabowskiej-Hawrylak dzieł wyjątkowych jest znacznie więcej: projektowane w latach pięćdziesiątych szkoły, w tym jedna o niemal całkowicie przeszklonych elewacjach, wielkie osiedle wznoszone wśród ruin – kolaż radykalnej, nowoczesnej urbanistyki z resztkami przedwojennego miasta, śródmiejski „mezonetowiec” – wielki dom z dwupoziomowymi mieszkaniami, futurystyczna szkoła muzyczna, „barokowe” kamienice – każde z nich skrywa fragment fascynującej opowieści o architekturze, polityce i jednym z najdziwniejszych miast powojennej Polski.

Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak
Od 17 czerwca do 14 września 2016 roku
Wernisaż: 17 czerwca 2016 roku, godzina 18.00
Muzeum Architektury we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR