Niedziela, 4 stycznia

16 maja nakładem wydawnictwa Karakter ukazała się książka Niedziela, 4 stycznia, której autorem jest Lyonel Trouillot.

Lyonel Trouillot, „Niedziela, 4 stycznia” – okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Lyonel Trouillot, „Niedziela, 4 stycznia” – okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Słoneczny poranek. Lucien wychodzi z domu, by wziąć udział w antyrządowej manifestacji. Myśli o matce, która została w wiosce, o Cudzoziemce, która przyjechała napisać kolejny reportaż na temat biednego kraju, o młodszym bracie, który wierzy tylko w siłę.

Wielość głosów oraz spojrzeń i – jedność miejsca: Port-au- Prince, stolica Haiti. Z sekwencji nakładających się obrazów wyłania się historia kilku ludzkich losów i wizja pękniętego kraju, w którym współistnieją upokorzenie i duma, nędza i marzenia o wolności, przemoc i piękno.

Powieść, napisana w geście sprzeciwu po krwawo stłumionych demonstracjach przeciw reżimowi Aristide’a i dedykowana ich uczestnikom, ukazuje dziś swą uniwersalną moc.

Lyonel Trouillot (ur. 1956 r.) jest jednym z najwybitniejszych pisarzy haitańskich. Autor wierszy, esejów i kilkunastu powieści. Znany z zaangażowania politycznego, otwarcie występował przeciw reżimowi Aristide’a. W swojej twórczości powieściopisarskiej i publicystyce porusza problem nierówności społecznych i kwestie polityczne. Ostro krytykuje uzależnienie Haiti od rządów zagranicznych państw i pomocy międzynarodowej, które nasiliło się po trzęsieniu ziemi w 2010 roku. Pisze po kreolsku i francusku. Mieszka w stolicy Haiti, Port-au- Prince. Powieść Niedziela, 4 stycznia w 2015 roku została przeniesiona na ekran przez François Marthoureta.

Lyonel Trouillot | Niedziela, 4 stycznia
Premiera: 16 maja 2016 roku
Wydawnictwo Karakter

Dodaj komentarz