• 2016-06-01

Dizajn u źródeł

W czasie wykładu Dizajn u źródeł, który odbędzie się 2 czerwca w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, Lubomira Trojan – etnolożka zajmująca się projektami łączącymi współczesne wzornictwa z tradycją rzemieślniczą – opowie o możliwościach, jakie stwarza mariaż tych dwóch światów.

Fot. Jan Lutyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Jan Lutyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projektant oraz rzemieślnik / twórca ludowy pozornie są sobie odlegli, a we współczesnym społeczeństwie funkcjonują równolegle. Często nie rozumieją swoich wyborów i wartości, lecz gdy ich drogi się przetną, mają sobie wiele do zaoferowania. Zamek Cieszyn – centrum dizajnu i przedsiębiorczości, które od 11 lat działa na polsko-czeskim pograniczu, w regionie o bogatych tradycjach rzemieślniczych, stara się eksplorować i odczytywać na nowo oba te światy.

Zamkowe wystawy, warsztaty i konferencje, innowacyjne procesy badawcze inspirują i pokazują, jak skutecznym narzędziem zmiany dla firm, instytucji publicznych i całych regionów jest dizajn.

Dzięki zaproszeniu projektantów do współpracy z rzemieślnikami i ich zanurzeniu w nieznanych wcześniej światach beskidzkiej wełny, drewna, opolskiej sztuki ludowej czy tureckiego rzemiosła, powstały nowe produkty. Wszystkie wyrosły z tradycji, ale odpowiadają na potrzeby współczesnych odbiorców. Projektanci, „wędrując do źródeł”, odkrywali tradycyjne techniki i materiały. Co jednak równie ważne: poznawali ludzkie historie i opowieści, a także budowali wyjątkowe relacje. Ich efektem są zarówno ciekawe doświadczenia, jak i rynkowe produkty.

Lubomira Trojan – z wykształcenia etnolog i antropolog kultury. Od siedmiu lat związana jest z Zamkiem Cieszyn – regionalnym centrum dizajnu. Zajmuje się promocją wzornictwa jako narzędzia zmiany firm, regionów, instytucji samorządowych, łączy projektantów i przedsiębiorców. Specjalizuje się w projektowaniu usług i projektowaniu społecznym, a także w procesach mających na celu łączenie dizajnu z tradycją. Jest koordynatorką badań i działań warsztatowych związanych z innowacyjnym wykorzystaniem tradycyjnych wzorów kulturowych, materiałów oraz technik rzemieślniczych. Prowadzi warsztaty i zajęcia z zakresu projektowania usług i projektowania włączającego.

Projekt dla… – to cykl wykładów o roli współczesnego dizajnu, organizowany od 2014 roku w toruńskiej Galerii Sztuki Wozownia. Spotkania poruszają zagadnienie dizajnu rozumianego szerzej niż projektowanie estetycznego wyglądu przedmiotów, mają zwrócić uwagę, że projektowanie to dużo szersza dziedzina, która jest obecna w naszym codziennym życiu. Cykl Projekt dla… zrealizowano we współpracy z Gminą Miasta Toruń.

Lubomira Trojan, Dizajn u źródeł
Wykład w ramach cyklu Projekt dla…
2 czerwca 2016 roku, godzina 18.00
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Dodaj komentarz