• 2016-06-01

5. Festiwal Miłosza: Piesek przydrożny

Od 9 do 12 czerwca potrwa 5. edycja Festiwalu Miłosza, gromadząc w Mieście Literatury UNESCO najwybitniejszych poetów z polski i z zagranicy, twórców rozmaitych języków i światopoglądów, a także tłumaczy literatury, filozofów, intelektualistów, miłośników poezji.

„5. Festiwal Miłosza: Piesek przydrożny” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„5. Festiwal Miłosza: Piesek przydrożny” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jak co roku Festiwal odbędzie się pod tytułem zaczerpniętym z twórczości swego wybitnego Patrona. Punktem odniesienia dla tematyki tegorocznej edycji jest dzieło Miłosza Piesek przydrożny, a także wieloznaczne, szerokie skojarzenia z podróżą. Do wspólnego czytania poezji i dyskusji nad rozmaitymi formami współczesnego nomadyzmu zaproszą publiczność wybitni twórcy, reprezentujący różne kontynenty, kultury i języki. Kraków odwiedzą m.in. Adonis (Syria i Francja), Ashur Etwebi (Libia i Norwegia) Stefan Hertmans (Belgia), Michael Ondaatje (Sri Lanka i Kanada) i Olga Siedakowa (Rosja).

„Festiwal Miłosza” – logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Festiwal Miłosza” – logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytułem tegorocznej edycji Festiwalu Miłosza ponownie nawiązujemy do twórczości jego Patrona – mówi Olga Brzezińska, Prezes Fundacji Miasto Literatury. – To fascynujące, jak aktualne i żywe jest dzieło Czesława Miłosza, stanowiące niewyczerpane źródło inspiracji i dostarczające intelektualnej pożywki dla kolejnych pokoleń. Piesek przydrożny, jedna z najbardziej osobistych książek poety, nie traci nic ze swojej świeżości: wędrówki, podróże, migracje – te dobrowolne i te naznaczone traumą wygnania czy ucieczki, to wyjątkowo bliskie współczesnemu człowiekowi problemy. O nich chcemy mówić na Festiwalu Miłosza, a poezja daje nam niepowtarzalną szansę na dotknięcie tego, co ważne.

5. Festiwal Miłosza: Piesek przydrożny
Od 9 do 12 czerwca 2016 roku
Kraków

Dodaj komentarz