Migawki

16 maja odbyła się premiera książki Wojciecha Plewińskiego i Joanny Gromek-Illg Migawki. 

Wojciech Plewiński, Joanna Gromek-Illg, „Migawki” – okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Wojciech Plewiński, Joanna Gromek-Illg, „Migawki” – okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Roman Polański tańczący na stole. Maryla Rodowicz w kasku na tle „malowniczej” Nowej Huty. Najodważniejsza sesja Anny Dymnej w negliżu pośród polnych kwiatów. Intymny portret małżeństwa Komedów. Nadzwyczajne zdjęcia Wojciecha Plewińskiego zapisały się już w historii. Legendarne postaci uchwycone w legendarnych ujęciach.

Z jego zdjęć patrzą na nas piękne dziewczyny, niezapomniane „przekrojowe kociaki”, które przez lata zdobiły okładki najpopularniejszego PRL-owskiego tygodnika. Ich zazdrośni narzeczeni niejeden raz robili awantury w redakcji „Przekroju”, wściekli, że roznegliżowane zdjęcia ich ukochanych oglądała cała Polska.

Niezwykłe portrety, odważne akty, inspirujące kolaże i wybitne zdjęcia przyrody – fotografie Wojciecha Plewińskiego, prezentowane na wystawach na całym świecie i wielokrotnie nagradzane, stały się kroniką ważnej epoki w historii polskiej kultury. Ze wspomnień wybitnego fotografa wyłania się zatem nie tylko niepowtarzalny życiorys artysty, człowieka wielu pasji, lecz także niebanalny, pełen anegdot obraz minionego czasu.

Wojciech Plewiński, Joanna Gromek-Illg | Migawki
Premiera: 16 maja 2016 roku
Wydawnictwo Znak

Dodaj komentarz