Magritte, Dali i Lynch w collage’u

11 czerwca w Galerii Wielkiej w Poznaniu odbędzie się wernisaż wystawy 13DREAMS. Rita Zimmermann, autorka prac, czerpie inspiracje ze znanych wszystkim źródeł: sztuki, filmu, historii, literatury i poezji.

Rita Zimmermann, „13DREAMS” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rita Zimmermann, „13DREAMS” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W poznańskiej galerii zobaczyć będzie można trzynaście prac, pochodzących z trzech cykli. Saving dreams, najbardziej prywatnym z nich, w którym artystka snuje senne, symboliczne i surrealistyczne wizje.

American dream to z kolei pop-artowy cykl prac, które Zimmerman prezentowała w Black Eye Gallery w Sydney. Porusza w nim tematy kultury masowej, amerykanizacji świata i konsumpcjonizmu.

Najnowszy, a zarazem najbardziej prowokacyjny i sensualny z nich, to Seduction, którego większa odsłona pokazana zostanie jesienią w warszawskiej galerii Rabbithole Art Room.

Collage Zimmerman łączą w sobie elementy surrealizmu, dadaizmu, czy pop-artu, i tak jak prace największych przedstawicieli tych kierunków, celowo zakłócają nasz obraz rzeczywistości, zmuszając tym samym do refleksji.

Nie istnieją dla mnie granice w sztuce, są tylko rożne drogi przekazu. To w końcu jedna z technik fotografii, dlatego łatwo mi przerzucić się z fotografii na collage i łączyć komercyjne zlecenia fotograficzne ze sztuką – tłumaczy Rita Zimmermann.

Natchnieniem są dla artystki dzieła Magritte’a, Dali’ego, Barney’a, Lyncha, czy Tarantino. Z jednej strony jej collage wynikają z inspiracji, innym razem są polemiką (najczęściej z humorem i ironią) z danym dziełem.

Rita Zimmermann – urodziła się i wychowała w Polsce. Od 6 lat mieszka i tworzy poza pomiędzy Nowym Yorkiem a Sydney . Ukończyła Wydział Malarstwa i Multimediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2009 roku. Od 2006 roku zajmuje sie równolegle moda, zaczynając w polskiej edycji Elle jako stylistka od ponad 10 lat fotografuje, głównie modę. Jej prace publikowane w polskich, a także zagranicznych magazynach min Vogue Italia, Oyster, Russh czy Maleman.

13DREAMS – wystawa prac Rity Zimmermann
Od 11 czerwca do 9 lipca 2016 roku
Wernisaż: 11 czerwca 2016 roku, godz. 19.00
Galeria Wielka
Poznań

Dodaj komentarz