Magritte, Dali i Lynch w collage’u

11 czerwca w Galerii Wielkiej w Poznaniu odbędzie się wernisaż wystawy 13DREAMS. Rita Zimmermann, autorka prac, czerpie inspiracje ze znanych wszystkim źródeł: sztuki, filmu, historii, literatury i poezji.

Rita Zimmermann, „13DREAMS” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rita Zimmermann, „13DREAMS” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W poznańskiej galerii zobaczyć będzie można trzynaście prac, pochodzących z trzech cykli. Saving dreams, najbardziej prywatnym z nich, w którym artystka snuje senne, symboliczne i surrealistyczne wizje.

American dream to z kolei pop-artowy cykl prac, które Zimmerman prezentowała w Black Eye Gallery w Sydney. Porusza w nim tematy kultury masowej, amerykanizacji świata i konsumpcjonizmu.

Najnowszy, a zarazem najbardziej prowokacyjny i sensualny z nich, to Seduction, którego większa odsłona pokazana zostanie jesienią w warszawskiej galerii Rabbithole Art Room.

Collage Zimmerman łączą w sobie elementy surrealizmu, dadaizmu, czy pop-artu, i tak jak prace największych przedstawicieli tych kierunków, celowo zakłócają nasz obraz rzeczywistości, zmuszając tym samym do refleksji.

Nie istnieją dla mnie granice w sztuce, są tylko rożne drogi przekazu. To w końcu jedna z technik fotografii, dlatego łatwo mi przerzucić się z fotografii na collage i łączyć komercyjne zlecenia fotograficzne ze sztuką – tłumaczy Rita Zimmermann.

Natchnieniem są dla artystki dzieła Magritte’a, Dali’ego, Barney’a, Lyncha, czy Tarantino. Z jednej strony jej collage wynikają z inspiracji, innym razem są polemiką (najczęściej z humorem i ironią) z danym dziełem.

Rita Zimmermann – urodziła się i wychowała w Polsce. Od 6 lat mieszka i tworzy poza pomiędzy Nowym Yorkiem a Sydney . Ukończyła Wydział Malarstwa i Multimediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2009 roku. Od 2006 roku zajmuje sie równolegle moda, zaczynając w polskiej edycji Elle jako stylistka od ponad 10 lat fotografuje, głównie modę. Jej prace publikowane w polskich, a także zagranicznych magazynach min Vogue Italia, Oyster, Russh czy Maleman.

13DREAMS – wystawa prac Rity Zimmermann
Od 11 czerwca do 9 lipca 2016 roku
Wernisaż: 11 czerwca 2016 roku, godz. 19.00
Galeria Wielka
Poznań

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR