• 2016-05-31

Miasto, w którym poezja nie śpi

11 czerwca rozpocznie się tegoroczna Noc Poezji pod hasłem Kraków w Poezji: Miasto. Masa. Maszyna, odbywająca się już po raz szósty w ramach cyklu Krakowskie Noce.

„Kraków w poezji: Miasto Masa Maszyna” – plakat (źródło; materiały prasowe organizatora)

„Kraków w poezji: Miasto Masa Maszyna” – plakat (źródło; materiały prasowe organizatora)

Na miłośników wierszy czeka wiele atrakcji w różnych dzielnicach miasta: liczne spotkania poetyckie, warsztaty, prezentacje multimedialne, małe formy teatralne, koncerty poetyckie, promocje książek. To pierwszy raz, kiedy Noc Poezji, organizowana przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, towarzyszy Festiwalowi Miłosza.

Tegoroczny temat został zainspirowany przez dwie ważne rocznice – 125. rocznicę urodzin Tadeusza Peipera i 115. rocznicę urodzin Juliana Przybosia. Ich twórczość dała mocny impuls do refleksji zarówno nad rolą poezji w życiu miasta i jego mieszkańców, jak i nad nowatorstwem w sztuce. Dlatego punktem wyjścia dyskusji w trakcie Nocy Poezji będzie manifest programowy Awangardy Krakowskiej – Miasto. Masa. Maszyna, sformułowany przez jej lidera Tadeusza Peipera, opublikowany w 1922 roku na łamach czasopisma „Zwrotnica”. Stąd również formuła Nocy – składającej się z wielu małych projektów, realizowanych w różnych zakątkach miasta.

Program

 • W trakcie  „poranka” na ławce pomiędzy Wawelem a Muzeum Archeologicznym swoje wiersze odczyta Zenon Fajfer, znany twórca liberatury – poezji podkreślającej nie tylko znaczenie, ale także materialną stronę słowa.
 • W południe w Salonie Literackim Stowarzyszenia Pisarzy Polskich wystąpią Poetki z charakterem. Spotkanie poprowadzi Michał Zabłocki, ale głos w trakcie dyskusji będzie należał głównie do kobiet: Ewy Elżbiety Nowakowskiej, Alicji Baluch, Kingi Olewicz i wielu innych artystek.
 • Również w południe, na Rynku Głównym, Zenon Fajfer wykona swój performance poetycki Liberty Poem, prezentowany wcześniej m.in. w Nowym Jorku, Chicago, Tajpej, Tokio, Wiedniu, Bukareszcie, Wenecji i Brukseli.
 • O 13.00 na dziedzińcu Pałacu pod Baranami odbędzie się koncert Chórtowni (Fundacja Poemat) z koncertem Sielanki Komediowe w wykonaniu chóru Passionart do wierszy Michała Zabłockiego.
 • W tym samym czasie w Filharmonii Krakowskiej najmłodsi będą mieli okazję obejrzeć widowisko Taniec z figurami przygotowane przez Balet Dworski Cracovia Danza. Potem scenę przejmą Lew, czarownica i stara szafa w inscenizacji Ballet Excelsior Houston.
 • Tymczasem w Nowohuckiej Bibliotece Publicznej o 15.00 Tomasz Schimscheiner przeczyta wiersze o Krakowie, mieście literatury, poezji i poetów. O roli twórców w życiu miasta.
 • W Teatrze Nowym swoje wiersze czytać będą Agnieszka Mirahina, Marta Podgórnik, Tadeusz Pióro i Robert Rybicki.
 • Zaczarowana Dorożka zawita do galerii Bonarka City Center. Utwór K.I. Gałczyńskiego usłyszymy w aktorskiej interpretacji Andrzeja Roga, taniec  zielonych gęsi wykona grupa baletowa MDK im. K.I. Gałczyńskiego, a zaśpiewa m.in. Niezależna Grupa Teatralna Porfirion. W przestrzeni handlowej wybrzmią wiersze krakowskich poetów, dotykające tematu magii miasta.
 • W Podgórskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się „poetyckie pranie” połączone z głośnym czytaniem wierszy Tadeusza Peipera, Adama Ważyka, Jalu Kurka i innych.
 • W Pałacu Wielkopolskich rozgości się Poezja w Krakowie i odbędzie się Spotkanie przy wierszach. Utwory krakowskich poetów oraz swoje własne przeczytają m.in. Marcin Baran, Leszek Aleksander Moczulski i Ryszard Krynicki.
 • Na Zakrzówku Korporacja Ha! Art rozpocznie Walkę o oddech. W nawiązaniu do przekonania Tadeusza Różewicza, że „Poezja jest walką o oddech”, w trakcie spotkania na wolnym powietrzu kilkanaścioro poetów i poetek wygłosi wiersze o przyrodzie, a po nich głos zabierze publiczność. Spotkanie poprowadzą Maja Staśko i Piotr Puldzian-Płucienniczak.
 • Bezpośrednim nawiązaniem do twórczości Tadeusza Peipera będzie spektakl poetycki o godz. 19.00 na Scenie Teatru Zależnego w wykonaniu i reżyserii Ziuty Zającówny pt. Nowe usta. Teatr burmistrza marzeń niezamieszkanych, stanowiący autorski collage tekstów Peipera. Po spektaklu planowane jest spotkanie z prof. dr hab. Jarosławem Fazanem, autorem książki Od metafory do urojenia. Próba patografii Tadeusza Peipera.
 • O tej samej godzinie Noc Poezji rozpocznie się także w budynku teatru przy Szpitalu Specjalistycznym im. dr. J. Babińskiego, gdzie w spektaklu Zawirowani aktorzy przeczytają wiersze pacjentów, których prace plastyczne zostaną wyświetlone na ścianach.

Wśród innych punktów programu znajdą się m.in. koncert pieśni do tekstów Jana Twardowskiego w wykonaniu Krzysztofa Napiórkowskiego (Klub Loża ZASP), koncert jubileuszowy Lidii Jazgar z zespołem Galicja, koncert piosenek Andrzeja Zaryckiego do tekstów Agnieszki Grochowicz (Oglądanie chmur) oraz koncert Jagi Wrońskiej.

To tylko część wydarzeń, które odbędą się podczas Nocy Poezji, organizowanej przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa i Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Kraków w Poezji: Miasto. Masa. Maszyna
11/12 czerwca 2016 roku
Kraków

Dodaj komentarz