Laureaci 15. odsłony konkursu Artystyczna Podróż Hestii

Znamy laureatów tegorocznego konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Zwycięzcami 15. jubileuszowej edycji jest trzech młodych twórców z warszawskiej ASP – Piotr Urbaniec, Olga Kowalska oraz Hanna Dyrcz. Werdykt ogłoszono wieczorem 30 maja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, podczas wernisażu wystawy prac dwudziestu finalistów. Głównymi nagrodami w konkursie są miesięczne rezydencje artystyczne w istotnych i prestiżowych dla świata sztuki miastach – Nowym Jorku lub Walencji.

Finaliści 15. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii podczas gali rozdania nagród w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, fot. Piotr Litwic (źródło: materiały prasowe organizatora)

Finaliści 15. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii podczas gali rozdania nagród w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, fot. Piotr Litwic (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wernisaż wystawy finałowej konkursu Artystyczna Podróż Hestii połączony z ogłoszeniem nazwisk laureatów i rozdaniem nagród – to kulminacyjny punkt inicjatywy, której organizatorem jest Fundacja Artystyczna Podróż Hestii. Piętnasta już odsłona konkursu odbyła się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury.

Pierwszym laureatem tegorocznej edycji konkursu został Piotr Urbaniec, student Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, który odbędzie miesięczną podróż artystyczną do światowej stolicy sztuki nowoczesnej – Nowego Jorku. W ramach nagrody otrzymuje też możliwość wystawy porezydencyjnej w Warszawie.

Nagroda przyznana za działania z rzeczywistością i na rzeczywistości, za niewymuszony humor, którego sztuka w naszych czasach bardzo potrzebuje, za interwencje w przestrzeni publicznej i jej zakłócenia, kreujące tymczasowe przyczółki wolności i autonomii, za godne wpisanie się i przepisanie tradycji sztuki instrukcji, za czerpanie garściami z tradycji konceptualnej i performansu, jak również z zasobów YouTube – napisali w uzasadnieniu tego wyboru członkowie Jury.

Drugą laureatką została Olga Kowalska, również studentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wraz z możliwością wystawy porezydencyjnej w Warszawie artystka spędzi inspirujący miesiąc w Walencji.

Nagradzamy za pracę opowiadającą o skomplikowanych relacjach pomiędzy ciałem a prywatną przestrzenią, która staje się polem walki o tożsamość, seksualność i niezależność. Jury doceniło intelektualne i formalne walory filmu, który konfrontuje widza z fundamentalnymi kwestiami związanymi z cielesnością, jak i pamięcią przedmiotów pamiętających za nas i w naszym imieniu – uzasadniło jury przyznanie tej nagrody.

Prezes Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia, Piotr M. Śliwicki, przyznał też Nagrodę Specjalną – jej laureatką została Hanna Dyrcz z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Nagroda obejmuje komercyjne zlecenie na artystyczną koncepcję raportu rocznego z działalności Grupy ERGO Hestia.

Organizowany cyklicznie od roku 2002 konkurs Artystyczna Podróż Hestii to wyjątkowy w skali kraju program promocji polskiej młodej sztuki i edukacji artystycznej, angażujący nie tylko środowisko artystyczne, ale również biznesowe. W tegorocznej edycji konkursu startowała rekordowa liczba uczestników – zgłosiło się bowiem aż 414 młodych twórców z całej Polski. Filarem inicjatywy jest właśnie konkurs, adresowany do studentów ostatnich trzech lat wszystkich wydziałów i uczelni artystycznych w całej Polsce.

Laureaci 15. odsłony konkursu Artystyczna Podróż Hestii
Ogłoszenie werdyktu: 30 maja 2016 roku
Fundator: Grupa ERGO Hestia
Organizator: Fundacja Artystyczna Podróż Hestii
Wystawa laureatów 15. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii: od 30 maja do 12 czerwca 2016 roku
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Dodaj komentarz