• 2016-05-31

Novecento

4 czerwca w Nowym Teatrze im. Witkacego w Słupsku zostanie zaprezentowana premiera spektaklu Novecento w reżyserii Iwa Vedrala.

„Novecento”, reż. Iwo Vedral – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Novecento”, reż. Iwo Vedral – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Novecento to historia niezwykłego pianisty, który urodził się na statku, spędził tam całe życie i nigdy nie zszedł na ląd. Historia o muzyku genialnym opowiedziana ustami muzyka przegranego, historia będąca pretekstem do wyjścia na scenę, okazją do prezentacji samego siebie. Mówiąc o kimś, zawsze mówimy o sobie. Nieznany muzyk jest jedynym i tragicznie niewiarygodnym świadkiem geniuszu tajemniczego mistrza fortepianu, na naszych oczach kreuje samego siebie, tworzy mity, kształtuje przeszłość, żałośnie próbuje błyszczeć na scenie światłem własnym, a nie tym odbitym.

Przez historię Novecenta patrzymy na inne biografie, na nieudanych artystów, kuglarzy, chcących za wszelką cenę rozbawić nas clownów, w końcu aktora – kolejnej postaci spektaklu jak pozostałe domagającej się skupienia uwagi na sobie. Ten monolog płynie w rytmie nieistniejącej muzyki, obija się o kolejne rafy tandety i szmiry, dryfuje między kreacją a rzeczywistością, jest jednocześnie zabawną anegdotą. Tylko o kim?

Novecento
Premiera: 4 czerwca 2016 roku
Autor: Alessandro Baricco
Tłumaczenie: Halina Kralowa
Reżyseria: Iwo Vedral
Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku

Dodaj komentarz