Tekst i jego wykonanie

Wystawa Tekst i jego wykonanie w krakowskim Bunkrze Sztuki podejmuje temat specyfiki tekstu prawnego, sposobów jego od-czytywania i wykonania (stwarzania − na przykład nowych kategorii). Wernisaż już 3 czerwca!

„Tekst i jego wykonanie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Tekst i jego wykonanie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podążając za intuicją języka jako kategorii „word-making”, projekt zmierza do potraktowania wybranych koncepcji prawa w charakterze „tekstu jako takiego”. Tekst prawny, jak podkreśla filozofka prawa Martha Nussbaum, opisując sprawę Bowers kontra Harwick, wymaga bowiem sędziego „literackiego”, który potrafi wyjść poza dogmatyczne myślenie, odznacza się empatią i wrażliwością poznawczą.

Proponowana wystawa mierzy się z szeroko pojętymi uwarunkowaniami tekstu prawnego: kulturowymi, ekonomicznymi, społecznymi. Jej celem jest pokazanie prawa w ruchu, jego stwarzania się, a także potrzeby namysłu nad konstrukcjami prawa, zawartymi nie tylko w języku prawniczym, ale też w wykonywaniu jego postanowień. Tekst i jego wykonanie stawia pytania, jakiego rodzaju pojęciem jest jednostka, własność, autorstwo czy w końcu samo prawo. Założeniem wystawy jest wyjście poza konwencjonalność wykonywania tekstu (jego czytania, rozumienia) i wyrażenie pewnego rodzaju zgody na rozziew pomiędzy poetyką a praktyką.

„Tekst i jego wykonanie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Tekst i jego wykonanie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach Tekstu i wykonania − głosem artystów i zaproszonych uczestników, w tym filozofów prawa i socjologów − zakreślona zostanie przestrzeń potencjalnych interpretacji pojęć i całych tekstów, w której odrzuca się model myślenia wyrażony w paremii „jasne nie wymaga interpretacji”. Tę filozofię działania oddaje film Carlosa Amoralesa Supprimer, Modifier et Preserver (2012). Artysta poprosił kilkoro prawników o dokonanie dowolnej ingerencji we francuski kodeks cywilny: usunięcie danego artykułu, zmiany słowa, dopisek. Dla rozumienia całego systemu zapytał później o motywy podjętej decyzji i jej skutki.

Pokaz będzie składać się z różnego rodzaju materiałów podkreślających odrębne modele pracy z szeroko pojętym tekstem i jego wykonaniem. Przygotowana zostanie przestrzeń dyskursywno-warsztatowa zaprojektowana przez Carlosa Toledo i Evę Dertschei. Zawierać ona będzie materiały stanowiące uzupełnienie i kontekst dla prezentowanych prac, co pozwoli odbiorcom na zgłębienie poruszanego tematu. W przestrzeni Pawilonu Wystawowego odbywać się będą wydarzenia towarzyszące (dyskusje, projekcje i warsztaty). Wśród zaproszonych gości znajdują się m.in. sędzia Międzynarodowego Trybunału Karnego prof. Piotr Hofmański czy francuski socjolog prawa Julien Seroussi.

Artyści: Carlos Amorales, Agata Biskup, Eva Dertschei i Carlos Toledo, Magdalena Fabiańczyk, Wojciech Gąsiorowski, Mateusz Kula, Franck Leibovici i Julien Seroussi, Alicja Rogalska, Matej Vakula, Piotr Wyrzykowski.

Tekst i jego wykonanie
Od 4 czerwca do 21 sierpnia 2016 roku
Wernisaż: 3 czerwca 2016 roku, godzina 18.00
Kuratorka: Agnieszka Kilian
Koordynacja: Jolanta Zawiślak
Współpraca merytoryczna: Wydawnictwo Wolters Kluwer
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki (Pawilon Wystawowy)
Kraków

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR