• 2016-05-30

Znamy program Gdynia Design Days 2016!

W tym roku Gdynia obchodzi swoje 90. urodziny, a Gdynia Design Days startuje 1 lipca z 9. edycją festiwalu. Na hasło Odzyskane mieszkańcy, entuzjaści designu, projektanci i młodzi przedsiębiorcy wyruszą w podróż do przeszłości w poszukiwaniu inspiracji do budowania przyszłości.

Gdynia Design Days 2016. „Odzyskane” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gdynia Design Days 2016. „Odzyskane” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wykorzystując uroki nadmorskiego kurortu i walory miasta portowego, Gdynia Design Days po raz kolejny stanie się letnią platformą wymiany myśli, miejscem inspirujących spotkań dla branży projektowej i jej odbiorców. Ofertę programową festiwalu wypełniają warsztaty, wykłady oraz wystawy. Zaprezentowane zostaną zarówno gotowe produkty, jak i dobrze zaprojektowane strategie, usługi i procesy. Ahoj i w drogę nad morze!

Odzyskane hasłem tegorocznej edycji

Hasło odnosi się do historii Gdyni, która w tym roku obchodzi swoje 90. urodziny. W 1926 roku Polska odzyskała dostęp do morza, dziś jednak nie myślimy o sobie jako kraju nadmorskim. Pragniemy ponownie odzyskać to połączenie, nie tyle geograficzne co mentalne. Chcemy odzyskać bałtyckie sąsiedztwo oraz lokalną tożsamość, świadomość i pamięć. Jednocześnie w odniesieniu do morza będziemy dążyć do odzyskania równowagi w dyskusji o tym, co ekologiczne, odpowiedzialne, mądre i zbilansowane.

Najważniejsze wystawy

  • Wystawa główna Odzyskane

Dla projektantów i naukowców morska głębia jest obszarem wciąż niezgłębionym, poznanym zaledwie w małym stopniu. Punkt wyjścia stanowi pytanie, jak lepiej poznać morze, by móc mądrze wykorzystać jego zasoby, jednocześnie mając na uwadze ochronę środowiska. Prezentowany zbiór prac międzynarodowych studiów projektowych, pracowni architektonicznych, firm i organizacji pokazuje różnorodność możliwości ujęcia tematu. Jak mówi kuratorka wystawy, Izabela Bołoz:

Zajmiemy się analizą specyfiki regionów przybrzeżnych i przyjrzymy się, zarówno w skali mikro, jak i makro, jak morze inspiruje i oddziałuje na myśl projektową. Wystawa będzie wielowarstwowa, tak więc skierowana zarówno do szerokiej publiczności, jak i do osób z branży designu, pracowników administracji publicznej czy przedstawicieli firm. Ma stanowić inspirację do twórczego i mądrego podejścia do morza i środowiska oraz pokazywać ciekawe, innowacyjne i przyjazne morzu i ludziom rozwiązania projektowe.

Kuratorka: Izabela Bołoz

  • Wystawa MANUBA – Rzemiosło Odzyskane

W tym roku Gdynia Design Days, jako pierwszy festiwal w Polsce, wyprodukuje serię designerskich mebli i artykułów wyposażenie wnętrz, które będą dostępne w sprzedaży podczas trwania wydarzenia. Produkty powstaną we współpracy młodych polskich projektantów z lokalnymi rzemieślnikami z Pomorza pod wspólną marką MANUBA Kolekcja GDD. Poprzez współcześnie zinterpretowane metody rękodzielnicze oglądający będą mogli poznać m.in. wielowiekową historię wyrobu ceramiki Neclów, zachowujący dla kolejnych pokoleń dorobek z Domu Rękodzieła Ludowego w miejscowości Swornegacie, kunszt i pasję z jaką pracuje kuźnia pana Leszka Supińskiego w Gdańsku Oliwie, to w jaki sposób pan Bohdan Szczudło łączy doświadczenie artystyczne z wiedzą o drewnie, czy wreszcie to jak propagowana jest i przekazywana wiedza o ręcznym przędzeniu i tkaniu na Pomorzu.

Projektanci: Witamina D, Agnieszka Bar, Wojciech Mierzwa, Paweł Pomorski (Malafor), Paulina Ryń
Kuratorzy: Razy2 – Paulina Ryń i Jacek Ryń

  • Wystawa Irrational Times

Polsko-szwedzka wystawa współczesnego designu, inspirowanego wzajemnymi wpływami kultury słowiańskiej i skandynawskiej na przestrzeni wieków. Eksponowane obiekty powstały na podstawie dialogu prowadzonego pomiędzy uczestnikami projektu, który przyjął formę regularnej, rozłożonej w czasie wymiany inspiracji i wiedzy. Efektem współpracy Kosmos Project i Petry Lilji są prace odzyskujące dawne techniki rzemieślnicze – tkactwo, snycerkę, słomkarstwo, naturalne barwienie, które połączone z nowoczesnymi technikami używanymi we współczesnym designie, np. drukiem 3D, prezentują nowe, zaskakujące formy.

Kuratorzy: Petra Lilja, Kosmos Project

  • Wystawa Miasto i Las

Miasto i Las to cykl wystaw i warsztatów propagujących ochronę środowiska i postawy proekologiczne. Po raz pierwszy projekt został zaprezentowany podczas Festiwalu Design March w Reykjaviku w marcu 2016 roku. Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na zwierzęta żyjące w miastach: ptaki, owady i ssaki i odzyskanie równowagi w miejskiej przyrodzie. Zaproszeni projektanci stworzyli budki lęgowe dla wybranych zwierząt, np. jerzyków rezydujących w ścianie tuż przy ich pracowni lub osiedlowych jeży, stając przed wyzwaniem pogodzenia życia w mieście z byciem blisko natury.

Kuratorka: Ewa Solarz

  • Wystawy W witrynach

Wybrane witryny sklepowe w centrum miasta staną się miejską galerią tkanin artystycznych i użytkowych. Na kilka dni ul. Świętojańska będzie miała szansę odzyskać swój dawny status na mapie Gdyni – ważnego miejsca spotkań oraz nawiązywania relacji międzyludzkich podczas codziennych zakupów i przechadzek. To doskonała okazja by przywrócić wyjątkowe znaczenie zarówno pracy ręcznej, rzemieślnictwu, jak i samemu miejscu oraz pokazać, że polska tkanina nadal ma się dobrze.
Organizator: Centrum Designu Gdynia

  • Wystawa Baltic Home

Poprzez symulację aranżacji wnętrza mieszkania w zamkniętym kontenerze, który stanie w Parku Rady Europy, goście będą mieli okazję by spróbować odzyskać znaczenie polskiego designu. Poznają aktualne trendy i tendencje będące składowymi stylu charakterystycznego dla regionu nadbałtyckiego. Założeniem wystawy jest zebranie w niewielkiej przestrzeni zbioru doskonale zaprojektowanych przedmiotów, stanowiących źródło inspiracji dla odbiorców. Partnerem aranżacji jest gdański sklep i galeria LUMANN. Można siadać, można dotykać!

  • Wystawa Marek Cecuła z cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci

Wystawa jest trzecią ekspozycją z cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci organizowanym przez Muzeum Miasta Gdyni. Zaprezentowana ceramika użytkowa i artystyczna traktowana jest przez Marka Cecułę jako medium, poprzez które komentuje rzeczywistość. Prace Cecuły prowokują odbiorcę i mobilizują go do poszukiwania odpowiedzi na pytanie: Czy dizajn może być sztuką? Pokazują również, że granica między sztuką a dizajnem oraz między pojęciami użytkowości i estetyki, jest płynna.
Kuratorzy: Anna Frąckiewicz, Weronika Szerle

  • Wystawa Młodzi na Start

Minimalizm interpretowany przez młodych projektantów. To właśnie temat 5. edycji konkursu Młodzi na start, organizowanego przez magazyn ELLE Decoration. Wystawa zaprezentuje prace finalistów konkursu, a podczas wernisażu poznamy zwycięzców wybranych przez jury, składające się z cenionych praktyków: Ewy Gołębiowskiej, Marka Adamczewskiego, Tomasza Augustyniaka, Ryszarda Balcerkiewicza, Ewy Janczukowicz-Cichosz oraz Małgorzaty Szczepańskiej.

Kuratorka: Małgorzata Szczepańska | ELLE Decoration

Ponadto podczas Gdynia Design Days odbędzie się specjalny moduł szkoleniowyo tematyce biznesowej Stwórz i Sprzedaj dedykowany młodym przedsiębiorcom, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z tworzeniem własnej firmy w sektorach kreatywnych. Związek biznesu z designem zostanie posuszony również podczas spotkań i warsztatów Design językiem biznesu. Tym samym Gdynia Design Days odzyskuje połączenia projektantów z przedsiębiorcami. Chcąc ułatwić komunikację dwóch stron, wyposaży ich w odpowiednie narzędzia do codziennej współpracy. Celem wydarzenia jest przekazanie praktycznych narzędzi, dostarczenie inspiracji i rzeczywistych przykładów ze świata biznesu oraz stworzenie przestrzeni do networkingu

Nie zabraknie również wydarzeń skierowanych do najmłodszych. Organizatorzy Gdynia Design Days zaplanowali dla nich wystawę Kids Design Space. Na interaktywną ekspozycję składa się 14 prototypów, które powstały dzięki współpracy dzieci z cenionymi polskimi projektantami. Dziecięce koncepcje inspirowane m.in. eksperymentami pana Kleksa, przygodami superbohaterów czy życiem owadów, dla projektantów stały się punktem wyjścia do dalszej pracy nad rzeczywistymi, funkcjonalnymi przedmiotami.

W ramach Gdynia Design Days odbędzie się blisko 40 wydarzeń towarzyszących, wpisujących się w założenia tegorocznej edycji festiwalu. Warsztaty, wykłady, projekty prowadzone przez projektantów, dydaktyków i animatorów skierowane będą zarówno do profesjonalistów, studentów, amatorów, dorosłych i dzieci. Program uzupełnią wystawy i projekty realizowane w trakcie trwania festiwalu.

Gdynia Design Days 2016 – Odzyskane
Od 1 do 10 lipca 2016 roku
Zespół merytoryczny: Zuzanna Skalska, Izabela Bołoz, Agnieszka Jacobson-Cielecka, Razy2, Henryk Stawicki, Ewa Janczukowicz-Cichosz, Paulina Kisiel
Centrum festiwalowe: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia
Wernisaż otwierający festiwal: 1 lipca 2016 roku, godz. 18.00 (Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia)
Gdynia

Dodaj komentarz