Dziesięć

BWA Galeria Sanocka obchodzi swoje dziesięciolecie. Z tej okazji odbędzie się w niej wystawa Dziesięć, na której zostaną zaprezentowane dzieła takich artystów jak: Rafał Borcz, Iwona Demko, Wojciech Gilewicz, Jan Mioduszewski, Tomek Mistak, Grażyna Smalej, Sylwester Stabryła, Jan Szczepan Szczepkowski, Joanna Szostak oraz Sławomir Toman. Wernisaż już  3 czerwca!

Sławomir Toman, „Livermore bulb”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sławomir Toman, „Livermore bulb”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

BWA Galeria Sanocka rozpoczęła swą działalność w 2006 roku. Od tamtego czasu jej pracownikom udało się zrealizować około stu wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych. Sanok odwiedziła ponad setka artystów, nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Galeria zawsze hołdowała zasadzie prezentowania jak najszerszego spektrum nowych zjawisk w sztuce, dlatego sanocka publiczność miała okazję spotkać się z interesującymi koncepcjami malarstwa, rzeźby, fotografii, grafiki, uczestniczyć w performensach, artystycznych eksperymentach, mogła obserwować przenikanie do sztuki nowych mediów, oswoić się z przemianą tradycyjnych form w obiekty i instalacje. Początkowe ograniczenia takie, jak nieduże miasto, prowincjonalne położenie i niewielka, bardzo kameralna przestrzeń wystawiennicza, okazały się największymi atutami galerii.

Wystawa jubileuszowa jest obszerną prezentacją różnorodnych postaw twórczych w obszarze malarstwa. Jest to również, a może nawet przede wszystkim, spotkanie przyjaciół galerii, artystów stale z nią współpracujących. Ekspozycja, jak w soczewce ogniskuje główne założenia programowe towarzyszące galerii od momentu jej powstania [...].

Dziesięć lat dla galerii to dużo i niewiele zarazem. Jest to czas wystarczający by odnaleźć własny obszar zainteresowań w sztuce, stworzyć program i zrealizować go, zgromadzić wokół swojej pasji wierną publiczność. Ale nadal, mimo upływu lat pozostaje się młodą galerią, pełną ciekawości, zapału i życzliwości dla goszczonych artystów. Każdy okrągły jubileusz jest okazją do podsumowań, ale jednocześnie zachętą do śmiałego patrzenia w przyszłość i formułowania nowych celów.

Tekst: Agata Sulikowska-Dejena

Dziesięć
Od 3 do 24 czerwca 2016 roku
Wernisaż: 3 czerwca 2016 roku, godzina 18.00
BWA Galeria Sanocka
Sanok

Dodaj komentarz