• 2016-05-28

Rusza 56. Krakowski Festiwal Filmowy!

29 maja rozpocznie się 56. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jednego z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. W ciągu 8 festiwalowych dni widzowie będą mieli okazję obejrzeć w 4 konkursach i 12 sekcjach pozakonkursowych ponad 250 filmów z Polski i z całego świata, w większości pokazywanych w naszym kraju po raz pierwszy.

„21 x Nowy Jork”, reż. Piotr Stasik – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„21 x Nowy Jork”, reż. Piotr Stasik – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Uroczystą galę otwarcia Festiwalu, która odbędzie się w kinie Kijów.Centrum, uświetni światowa premiera dokumentu 21 x Nowy Jork Piotra Stasika. To intymny portret miasta i jego mieszkańców. Bohaterów poznajemy w nowojorskim metrze i wychodzimy za nimi na powierzchnię, by dowiedzieć się więcej o ich życiu, pragnieniach, namiętnościach, nadziejach i marzeniach – czasami zaprzepaszczonych, a czasem jeszcze czekających na zrealizowanie. Dokument Stasika, będący niezwykłą opowieścią o samotności towarzyszącej człowiekowi żyjącemu w zachodnim społeczeństwie w XXI wieku, oceni Jury dwóch festiwalowych konkursów: polskiego i międzynarodowego konkursu dokumentalnego.

Gościem specjalnym Festiwalu jest w tym roku kinematografia szwedzka – w ramach sekcji Spojrzenie na Szwecję zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe oraz program dla dzieci i młodzieży, a także wybór filmów studenckich. Sekcję zainauguruje pokaz filmu Szwedzka teoria miłości z udziałem autora – znanego, bezkompromisowego reżysera Erika Gandini. Dokument jest próbą zmierzenia się ze stereotypowym, skrajnie idealistycznym postrzeganiem Szwecji (i krajów nordyckich w ogóle) jako krainy szczęśliwości. Reżyser w swym filmowym eseju usiłuje zweryfikować ten pogląd. Szuka skazy, drobiazgowo eksplorując prawdziwą naturę szwedzkiego społeczeństwa. Okazuje się, że ceną absolutnej wolności i pełnej niezależności bywają też dojmująca samotność i alienacja.

Jednym z najciekawszych wydarzeń pierwszych dni Festiwalu będzie niewątpliwie pokaz monumentalnego dzieła Sergeya Miroshnichenko Igrzyska w Soczi otwierającego specjalny tegoroczny cykl Olimpiady w oczach mistrzów w kinie Kijów.Centrum. Igrzyska w Soczi to najdroższa impreza olimpijska w historii, która swoim rozmachem miała pokazać potęgę putinowskiej Rosji. Przepych płynie także z filmu, pokazującego misterne przygotowania, piękne krajobrazy i efektowne, zapierające dech w piersiach ujęcia sportowych dyscyplin. Jednak jeszcze mocniej na tym tle błyszczą olimpijczycy – marzący o medalach, pokonujący własne lęki i słabości, wynoszący ducha sportu ponad społeczne i polityczne podziały. Reżyser weźmie udział w pokazie i otwartej dyskusji z publicznością.

„Szwedzka teoria miłości”, reż. Erik Gandini – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Szwedzka teoria miłości”, reż. Erik Gandini – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków, za wkład w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu dokumentalnego otrzyma Marcel Łoziński, wybitny reżyser, dokumentalista i pedagog, jeden z najbardziej znanych i nagradzanych na świecie polskich filmowców, laureat niezliczonych festiwali filmowych i wielu prestiżowych nagród. Ceremonii wręczenia trofeum towarzyszyć będzie prezentacja trzech wyjątkowych filmów artysty: nominowany do Oscara w 1994 roku 89 mm do Europy, nagrodzony na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2009 roku Poste Restante i Wszystko może się przytrafić, który w tym roku został wybrany najlepszym polskim dokumentem 100-lecia.

Ponadto, w ramach tegorocznej edycji Festiwalu odbędzie się retrospektywa Krzysztofa Kieślowskiego w ramach uczczenia 20. rocznicy śmierci artysty oraz przegląd filmów dedykowany Andrzejowi Wajdzie z okazji 90. urodzin mistrza.

Niezliczonym pokazom filmowym towarzyszyć będą spotkania z twórcami, warsztaty i wystawy (wystawa zdjęć Krzysztof Kieślowski. Fotografie z miasta Łodzi, wystawa dotycząca czeskiego dokumentu naukowego w XX wieku w formie wideo instalacji), koncerty (Brodka, Krakow Street Band, Terrific Sunday) oraz wydarzenia dla branży Industry Zone. W odpowiedzi na oczekiwania widzów powstał w tym roku nowy cykl – Krytyczne poranki, czyli bliskie spotkania odpowiedzialnych za selekcję krytyków z autorami wybranych przez nich filmów.

W trzeciej edycji cyklu Docs+Science pojawi się przegląd najciekawszych dokumentów naukowych i spotkania z ekspertami. W plenerowym Kinie pod Wawelem zaprezentowanych będzie 5 filmów dokumentalnych i fabularnych pod hasłem Beatlemania. Autor programu Dźwięków muzyki, Piotr Metz wybrał filmy mierzące się z fenomenem jednego z najbardziej wpływowych zespołów w historii muzyki.

Tradycyjnie czekają na widzów także pokazy filmów nagrodzonych na partnerskich festiwalach (Laureaci festiwali), polskie filmy dokumentalne, animowane i krótkie fabuły wyreżyserowane zarówno przez młodych twórców, jak również przez uznanych reżyserów (Panorama filmu polskiego), przegląd filmów krótkometrażowych nominowanych do Europejskiej Nagrody Filmowej w 2015 roku (Short Matters!), pokazy dla dzieci i młodzieży (Kids & Youth), najgłośniejsze dokumenty minionego roku z najróżniejszych zakątków świata (Opowieści ze świata), filmy zrealizowane w krajach europejskich (Gdzieś w Europie).

W rywalizacji o uznanie jury i publiczności zmierzy się w czterech konkursach 114 filmów. Najlepsze produkcje ze wszystkich zakątków globu wezmą udział w Międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych, Międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych, w konkursie dokumentów muzycznych DocFilmMusic i Konkursie polskim.

56. Krakowski Festiwal Filmowy
Od 29 maja do 5 czerwca 2016 roku
Kraków

Dodaj komentarz