Publikacja Muzeum w Gliwicach nagrodzona w konkursie na Muzealne Wydarzenie Roku

25 maja  w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego odbyła się uroczystość wręczenia nagród Marszałka Województwa Śląskiego w konkursie na Muzealne Wydarzenie Roku 2015.

Damian Recław, „Przemysł Górnego Śląska na dawnej fotografii (do 1945 r.) ze zbiorów Muzeum w Gliwicach. T. 1. Górnictwo” – okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Damian Recław, „Przemysł Górnego Śląska na dawnej fotografii (do 1945 r.) ze zbiorów Muzeum w Gliwicach. T. 1. Górnictwo” – okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Główną Nagrodę w kategorii Publikacja otrzymała książka Przemysł Górnego Śląska na dawnej fotografii (do 1945 r.) ze zbiorów Muzeum w Gliwicach. T. 1. Górnictwo autorstwa Damiana Recława. Jest to połączenie katalogu zbiorów, albumu i monografii naukowej, stanowi wyjątkową dokumentację dawnego przemysłu górniczego na Górnym Śląsku w okresie jego największego rozkwitu u progu XX.W

Wyróżniony został projekt Jak dziecko do obrazu. Jego autorki – Ewa Chudyba i Barbara Wójtowicz – Flądro, by uwrażliwić młodych odbiorców na głębię symbolu i wielowymiarowe sensy, obecne w dziełach dawnych mistrzów, zaprosiły uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych do podjęcia dialogu z wybranymi obrazami z kolekcji Muzeum w Gliwicach.

Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku przyznawane są od 2006 roku za najwybitniejsze osiągnięcia z zakresu działalności muzealnej. Zdobyć je można w czterech kategoriach: wystawy, publikacje książkowe, dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych i dokonania z zakresu konserwacji.

Muzealne Wydarzenie Roku 2015
Uroczystość wręczenia nagród: 25 maja 2016 roku
Organizator: Miasto Gliwice
Muzeum Śląskie w Katowicach

Dodaj komentarz