• 2016-05-28

Gabinet powraca do Teatru Młyn

4 czerwca Teatr Młyn w Warszawie powraca ze spektaklem Gabinet w reżyserii Natalii Fijewskiej-Zdanowskiej.

„Gabinet”, reż. Natalia Fijewska-Zdanowska, fot. J. Karczewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Gabinet”, reż. Natalia Fijewska-Zdanowska, fot. J. Karczewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ona – trzydziestoparoletnia, sfrustrowana współczesna matka Polka, która mimo wysiłków nie radzi sobie z natłokiem obowiązków. I on – zapracowany lekarz – katolik-rozwodnik, który pod maską cynizmu ukrywa niepewność i rozczarowanie. I oto nagle, przypadkiem, utykają razem w ortopedycznym gabinecie. Na chwilę zatrzymuje się codzienny bieg wydarzeń. Ta dziwna noc tworzy wyrwę w rzeczywistości.

Dla mnie współczesne macierzyństwo to doświadczenie ekstremalne. Intensywne. To szalona jazda – balansowanie miedzy największą czułością i załamaniem nerwowym. To dotykanie własnych granic, zderzanie się z nimi. To sytuacja sama w sobie wywołująca wewnętrzne skonfliktowanie. Chcę przyjrzeć się współczesnej kobiecie, nie po to, żeby pośmiać się z przysłowiowej kury domowej – ale, aby pokazać, że za fasadą kury kryje się głęboko egzystencjalne doświadczenie osobiste – bezradności, samotności, niezaspokojonych potrzeb. Chcę też spojrzeć na facetów – co się z nimi stało? – mówi reżyserka spektaklu.

Natalia Fijewska-Zdanowska (ur. 1981) jest reżyserem i dramaturgiem związanym z teatralnym ruchem alternatywnym. Pracowała jako dziennikarz i krytyk teatralny. Jest magistrem filozofii UW. Realizuje spektakle autorskie: monodram Głuchoniemoc, Różowa skarpetka, Siostry. Jest organizatorem i szefem artystycznym Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Niesfornych Galimatias.

Paulina Holtz (ur. 1977) jest polską aktorką teatralną i filmową. Jej pierwszym doświadczeniem scenicznym była rola Pazia w sztuce szekspirowskiej Romeo i Julia (1990) w reżyserii Andrzeja Wajdy na scenie stołecznego Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera. Po ukończeniu Akademii Teatralnej w 2002 roku związała się na stałe z Teatrem Powszechnym.

Rafał Kosecki (ur. 1971) jest absolwentem PWST w Krakowie, aktorem. Występował gościnnie m.in. na scenie Teatru Słowackiego, Starego Teatru i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie oraz Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Grał u Jerzego Jarockiego, Krystiana Lupy, Mikołaja Grabowskiego, Pawła Miśkiewicza, Bartosza Szydłowskiego.

Gabinet
Scenariusz i reżyseria: Natalia Fijewska-Zdanowska
Pokazy:4, 5 czerwca 2016 roku
Obsada: Paulina Holtz i Rafał Kosecki
Reżyseria świateł: Mikołaj Malesza
Zdjęcia: Katarzyna Chmura-Cegiełkowska, Lucjusz Koboska
Teatr Młyn w Warszawie

Dodaj komentarz