Skóra

18 maja odbyła się premiera książki Skóra, której autorką jest Toni Morrison.

Toni Morrison, „Skóra” – okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Toni Morrison, „Skóra” – okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Sweetness chce kochać swoją córkę, Bride, ale miłość ta przychodzi jej z trudem. Bride, jako dorosła, efektowna kobieta, chce kochać swojego mężczyznę, Bookera, ale powraca do niej chwila z przeszłości, zrodzona z rozpaczliwego pragnienia matczynej miłości. Booker, naznaczony własną, wyzutą z miłości przeszłością, nie umie zgłębić duszy Bride. Czy uwolnią się od krzywdy wyrządzonej ich dziecięcym sercom i znajdą drogę, która prowadzi tam, gdzie nie ma bólu?

Książka opowiada burzliwą historię młodej Afroamerykanki, rozgrywająca się w czasach współczesnych. Tytułowa bohaterka, Lula Ann, w odruchu buntu zrywa z matką, zmienia imię na Bride i robi zawrotną karierę w branży kosmetycznej. Walcząc o swoją trudną miłość, przemierza szmat kraju, by odnaleźć ukochanego, który porzucił ją z powodu „kłamstw i przemilczeń” obu stron. Wszystko zostaje wyjaśnione – w wielce dramatycznych okolicznościach – i rzecz kończy się nader szczęśliwie. Piękna – jak zwykle niewielka objętościowo – powieść amerykańskiej czarnej noblistki, Toni Morrison.

Toni Morrison jest laureatką literackiej Nagrody Nobla i National Book Critics Circle Award, autorką wielu powieści, m.in. wydanych przez Świat Książki: Dom, Miłość, Najbardziej niebieskie oko, Umiłowana, Pieśń Salomonowa. Jej najnowsza powieść Skóra została Książką Miesiąca Amazona, umieszczono ją na prestiżowej liście Notable Books „New York Timesa” i w wielu rankingach najlepszych Książek Roku. Pisarka wykłada nauki humanistyczne na Uniwersytecie Princeton. W uzasadnieniu decyzji o przyznaniu jej Nagrody Nobla Akademia Szwedzka napisała: „W powieściach charakteryzujących się siłą wizji literackiej i poetyckich wartości Morrison przedstawia najważniejsze problemy amerykańskiej rzeczywistości”.

Toni Morrison | Skóra
Premiera: 18 maja 2016 roku
Wydawnictwo Świat Książki

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Która z wymienionych instytucji Twoim zdaniem najlepiej promuje architekturę?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR