• 2016-05-27

Bataille i świt nowych dni

29 maja w Starym Browarze w Poznaniu będzie miała miejsce premiera spektaklu Bataille i świt nowych dni w reżyserii Sławka Krawczyńskiego i choreografią stworzoną przez Annę Godowską.

„Bataille i świt nowych dni”, reż. Sławek Krawczyński – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Bataille i świt nowych dni”, reż. Sławek Krawczyński – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czym może być podróż do niemożliwego? Sześcioro tancerzy w przejmującym świecie Georges’a Bataille’a, francuskiego pisarza, filozofa, kontestatora współczesnej kultury, który, jako jeden z niewielu myślicieli minionego stulecia, miał odwagę tak bezkompromisowo i bezwzględnie zapytać o sens i kształt ludzkiego istnienia.

Bataille rzuca nam wyzwanie. Prowadzi nas do miejsca, gdzie „wszystkie gwałtowne uczucia zlewają się w jedno”. Jego paradoksalna filozofia milczącym gestem wskazuje na taniec. Tańcząc odkrywamy grozę i ukryte w głębi nowe przestrzenie. Tańcząc, skaczemy w pustkę i odnajdujemy śmiech. Tańcząc zanurzamy się w mrocznej łamigłówce erotyzmu, aż wreszcie natrafimy na świat święta, królów i bogów. Taniec staje się próbą suwerenności, wyrażając namacalnie i bez słów niezwykły dramatyzm myśli Bataille’a z jego głównym pytaniem: czy możemy stać się na nowo?

Podstawą realizacji projektu  były następujące teksty Georgesa Bataille’a:

  • Doświadczenie wewnętrzne
  • Łzy erosa
  • Część przeklęta
  • Erotyzm

Stanowiły one przedmiot wielokierunkowej pracy badawczej, podczas której zastosowaliśmy naszą metodę pracy ze snami i nieświadomością, rozwijaną od 2005 roku w ramach projektu Taniec śniącego ciała. Jest ona twórczą syntezę technik inspirowanych psychologią analityczną C.G.Junga, psychologią zorientowaną na proces A.Mindella, oraz technik improwizacyjnych i medytacyjnych, które rozwijaliśmy przez wiele lat naszych badań.

Bataille i świt nowych dni
Premiera: 29 maja 2016 roku
Scenariusz i reżyseria: Sławomir Krawczyński
Choreografia: Anna Godowska
Tancerze: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Natalia Dinges, Paweł Grala, Bartosz Ostrowski, Łukasz Przytarski, Zofia Tomczyk
Zdjęcia: Aleksandra Osowicz
Grafika: Michał Łuczak
Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar w Poznaniu

Dodaj komentarz