• 2016-05-27

Robert Robur

10 czerwca w Teatrze Rozmaitości w Warszawie będzie miała miejsce premiera spektaklu Robert Robur w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego. Według ostatniej powieści Mirosława Nahacza Niezwykłe przygody Roberta Robura.

„Robert Robur”, reż. Krzysztof Garbaczewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Robert Robur”, reż. Krzysztof Garbaczewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Seria tajemniczych zgonów wstrząsa światem nowych mediów. Zagadkę próbuje rozwikłać inspektor Mirosław Kryzys ze Świetlnej Policji. Tropy prowadzą do Roberta Robura, młodego scenarzysty. Tymczasem w Mieście Światła narasta rebelia. Członkowie sekty tajemniczego Mistrza chcą obalić dyktaturę Urzędu Energii. Kto stoi za tajemniczymi zbrodniami? Czy ciemność wygra ze światłem? Kto pisze serial Wściekłość i wrzask?

Ostatnia, niedokończona powieść Mirosława Nahacza – (1984-2007) rozgrywa się w przyszłości, w której fikcja kreowana przez media wyparła całkowicie rzeczywistość. Sensacyjna akcja łączy się z wizją społeczeństwa, które odurzone medialnymi przekazami, staje się bezwolne i podatne na manipulacje władzy. Spektakl Krzysztofa Garbaczewskiego przenosi dystopijną powieść Nahacza do współczesnego świata cyfrowych mediów i wirtualnej rzeczywistości.

To, co dekadę temu wydawało się czystą fantazją, dziś staje się realnością. Wszechobecna inwigilacja i kontrola w sieci, internetowe gwiazdy, które zapalają się równie szybko, jak gasną, koncerny manipulujące informacjami i hakerzy, którzy wykradają im dane – żyjemy w przyszłości, którą wymyślili pisarze. Dzięki technologii virtual reality powstają cyfrowe światy tak realne, że można je pomylić z rzeczywistością. W jaki sposób ten nowy, wspaniały świat wpływa na człowieka i jego relacje z innymi? Jak połączyć dwie strony pękniętej rzeczywistości?

W obsadzie: Jan Dravnel, Dobromir Dymecki, Natalia Kalita, Sandra Korzeniak, Cezary Kosiński, Lech Łotocki, Dawid Ogrodnik, Sebastian Pawlak, Tomasz Tyndyk, Agnieszka Żulewska.

Robert Robur
Premiera: 10 czerwca 2016 roku
Reżyseria: Krzysztof Garbaczewski
Adaptacja: Krzysztof Garbaczewski, Jakub Żulczyk
Scenografia: Aleksandra Wasilkowska
Wideo: Robert Mleczko
Kompozytor: Jan Duszyński
Kostiumy: Sławomir Blaszewski
Reżyseria światła: Bartosz Nalazek
Teatr Rozmaitości w Warszawie

Dodaj komentarz