• 2016-05-27

Gdańscy Pianiści Miastu

Od 27 do 29 maja będzie trwał festiwal Gdańscy Pianiści Miastu 2016. Podczas tegorocznej głównej odsłony festiwalu odbędą się trzy koncerty – dwa solowe wieczory pianistyczne w Ratuszu Staromiejskim oraz wieczór z orkiestrą w Centrum św. Jana w Gdańsku. Przed publicznością zagrają młodzi gdańscy artyści, mający już na swoim koncie liczne sukcesy konkursowe i estradowe. Obok wyróżniających się studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku wystąpi pedagog gdańskiej uczelni – Maciej Gański.

„Gdańscy Pianiści Miastu” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Gdańscy Pianiści Miastu” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

27 maja – Barokowe inspiracje
Pierwszy wieczór tegorocznej głównej edycji festiwalu to apoteoza muzyki i wirtuozerii epoki baroku. Program koncertu wypełnią dzieła powstałe z fascynacji twórczością klawesynistów francuskich, Corellego oraz Bacha. Młodzi pianiści zaprezentują dzieła twórców XX wieku – Ravela, Rachmaninowa i Busoniego. Usłyszymy przykłady muzycznej stylizacji, wariacje oraz transkrypcje. Podczas wieczoru wystąpią studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku – Arkadiusz Farkowski, Bartosz Skłodowski i Daniel Ziomko.

28 maja – Miniatura fortepianowa XIX i XX wieku
Drugi wieczór w całości poświęcony jest miniaturom fortepianowym. Artyści zaprezentują dzieła powstałe w XIX i XX wieku – okresie wielkiego rozkwitu tego gatunku. Począwszy od romantycznej miniatury programowej usłyszymy sceny z baletu, utwory o charakterze ilustracyjnym, barwne i ulotne miniatury impresjonistyczne. Program koncertu wypełnią między innymi dzieła Schumanna, Granadosa, Prokofiewa i Ravela. Podczas wieczoru wystąpią studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku – Adrianna Paliwoda i Mikołaj Sikała oraz Anna Szałucka – tegoroczna dyplomantka gdańskiej uczelni studiująca równolegle w słynnej Royal Academy of Music w Londynie.

Wieczór z orkiestrą – Centrum św. Jana (wstęp wolny)
29 maja – Wielcy romantycy
Wieńczący festiwal wieczór z orkiestrą zapowiada się niezwykle ekscytująco. Usłyszymy dwa spektakularne dzieła romantyczne – I koncert fortepianowy d-moll op. 15 Johannesa Brahmsa oraz Totentanz Franciszka Liszta. Na widowiskowość dzieł składa się nie tylko potężny skład orkiestry ale także wyczynowość partii solowych. Solistą w koncercie Brahmsa będzie Adam Piórkowski – wyróżniający się student Akademii Muzycznej w Gdańsku. W partii solowej w Totentanz Liszta będzie można usłyszeć Macieja Gańskiego – uznanego gdańskiego pianistę oraz wykładowcę gdańskiej uczelni. Pianistom towarzyszyć będzie Bałtycka Filharmonia Młodych pod dyrekcją Sylwii Janiak-Kobylińskiej.

Gdańscy Pianiści Miastu
27 maja 2016 roku, godz. 19.00: Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku
28 maja 2016 roku, godz. 19.00: Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku
29 maja 2016 roku, godz. 19.00: Centrum św. Jana w Gdańsku

Dodaj komentarz