• 2016-05-27

Rusza XIII Festiwal Pieśni

28 maja rozpocznie się kolejna, trzynasta już edycja Festiwalu Pieśni, podczas którego wystąpią najwybitniejsi artyści prezentujący polską i zagraniczną twórczość pieśniarską. Organizatorem jest Filharmonia im. Romualda Traugutta.

„XIII Festiwal Pieśni” – afisz (źródło: materiały prasowe organizatora)

„XIII Festiwal Pieśni” – afisz (źródło: materiały prasowe organizatora)

XIII Festiwal Pieśni kontynuuje tradycje Letnich Festiwali Pieśni Kompozytorów Polskich, które Filharmonia im. Romualda Traugutta realizuje od roku 2001 i Festiwali Pieśni Europejskiej, które odbywają się od roku 2005. Jest to jedyny w Polsce festiwal poświęcony liryce wokalnej o takiej formule (koncertów monograficznych: w przypadku pieśni polskiej jeden koncert to pieśni jednego kompozytora; w przypadku pieśni europejskiej każdy koncert to pieśni kompozytorów z jednego kraju) obejmujący swoim programem kompozytorów polskich i europejskich od wieków dawnych aż do współczesności. Celem Festiwalu jest zaprezentowanie publiczności twórczości pieśniarskiej zarówno polskiej, jak i obcej w najlepszych wykonaniach.

Festiwal podzielony jest na dwie części – XIII Festiwal Pieśni Kompozytorów Polskich i IX Festiwal Pieśni Europejskiej. Koncerty festiwalowe odbywać się będą od końca maja do połowy lipca, a następnie na przełomie września i października 2016 roku. Pierwszy – koncert inauguracyjny odbędzie się 28 maja. Wystąpi m.in. Olga Pasiecznik. Ostatni koncert, poświęcony pieśniom Powstania Listopadowego odbędzie się 27 listopada 2016 roku. Pieśni wysłuchać będzie można w najpiękniejszym miejscach Warszawy – w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego, w Pałacu na Wyspie i Teatrze Królewskim w Łazienkach Królewskich oraz w Sali Białej Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Wykonawcami koncertów będą wybitni polscy i zagraniczni śpiewacy, specjalizujący się w wykonawstwie liryki wokalnej.

XIII Festiwal Pieśni
Koncert inauguracyjny: 28 maja 2016 roku, godz. 18.00
Filharmonia im. Romualda Traugutta w Warszawie

Dodaj komentarz