Miejsca-nie-miejsca

1 czerwca w Galerii Promocyjnej w Warszawie odbędzie się wernisaż Arka Karapudy. Wystawa Miejsca-nie-miejsca nawiązuje do idei miejsca jako fenomenu przestrzennego. Przedstawione na obrazach fragmenty otoczenia to spreparowane przez artystę układy, nie mające konkretnych odniesień do rzeczywistości.

Autor: Arek Karapuda (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Arek Karapuda (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie zaprezentowany zostanie cykl dziesięciu obrazów powstałych w ciągu dwóch ostatnich lat, nie pokazywanych dotychczas w Warszawie. W eksponowanym zestawie mieści się dziewięć prac wielkoformatowych i jedna kameralnych rozmiarów kompozycja.

W najnowszych pracach, niezależnie od poruszanego tematu, twórca spłaszcza kompozycję w taki sposób, aby bazując na opozycji: umowność-iluzja, prowadzić jak najciekawszą grę z widzem. W związku z tym modularne kompozycje są jednocześnie płaskie i przestrzenne.

Artysta na własny użytek zakłada, że to forma plastyczna jest podstawowym budulcem jego obrazu. To z niej wyłania się motyw, a z niego wynika treść. Często dowiaduje się o czym jest obraz dopiero w trakcie jego malowania, niezależnie od pierwotnej idei czy zamysłu. Mimo to, każda praca opatrzona jest podpowiadającym lub dopowiadającym tytułem.

Autor stara się w taki sposób opracować powierzchnię malarską, aby obraz mógł funkcjonować, zarówno w kontekście przyporządkowanego mu tytułu, jak i poza nim – jako odrębny, skończony i samodzielny byt plastyczny.

Miejsca-nie-miejsca – wystawa Arka Karapudy
Od 1 czerwca do 3 lipca 2016 roku
Werisaż: 1 czerwca 2016 roku, godz. 18.00
Galeria Promocyjna
Warszawa

Dodaj komentarz