• 2016-05-27

5. Ogólnopolski Konkurs Komediopisanie

Trwa piąty ogólnopolski konkurs na współczesną polską komedię Komediopisanie, organizowany przez Polskie Centrum Komedii Teatru Powszechnego w Łodzi. Oryginalne, niepublikowane i niewystawiane wcześniej sztuki o charakterze komediowym można nadsyłać do 30 czerwca.

Ogólnopolski Konkurs  „Komediopisanie” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ogólnopolski Konkurs „Komediopisanie” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konkurs Komediopisanie to jedna z głównych inicjatyw Polskiego Centrum Komedii, autorskiego projektu dyrektor Ewy Pilawskiej. To jeden z nielicznych polskich projektów poświęconych komedii. Jego celem jest zachęcenie autorów do sięgania po gatunek komediowy i do pracy nad uszlachetnieniem polskiej komedii poprzez stworzenie jej oryginalnego i nowoczesnego języka. Sztuki wyłonione przez jury umieszczane są w wersji elektronicznej w ogólnodostępnej Bibliotece Polskiego Centrum Komedii. Oprócz tego zostaną one przetłumaczone na języki obce i rozesłane do instytucji kultury i agencji dramaturgicznych w kraju i zagranicą. Część z dotychczas nagrodzonych utworów miała swoje prapremiery na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi, zrealizowana była w Teatrze Telewizji, na scenach w Polsce i za granicą oraz opublikowana w wydanej przez Polskie Centrum Komedii Antologii współczesnej polskiej komedii.

Na polskich scenach bardzo chętnie realizujemy sztuki autorów zagranicznych. Sięgamy po charakterystyczne poczucie humoru Czechów czy Anglików i adaptujemy teksty twórców z innych krajów. Ciągle jednak nie potrafimy otworzyć się na współczesnych polskich autorów, rezygnujemy z budowania własnej tożsamości, z naszego poczucia humoru. Mam nadzieję, że działalność Polskiego Centrum Komedii oraz konkurs Komediopisanie przyczyniają się do odbrązowienia stereotypu gatunku komediowego. Wierzę, że konsekwentną pracą stworzymy kanon współczesnej polskiej komedii – mówi Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi.

5. Ogólnopolski Konkurs Komediopisanie
Termin nadesłania prac: 30 czerwca 2016 roku
Wyłonienie laureatów: do 31 stycznia 2017 roku
Polskie Centrum Komedii Teatru Powszechnego w Łodzi

Dodaj komentarz