• 2016-05-25

Suzanne Vega w Starym Maneżu

7 czerwca w Starym Maneżu wystąpi Suzanne Vega. Koncert w Gdańsku będzie częścią letniej trasy koncertowej.

Suzanne Vega (źródło: materiały prasowe organizatora)

Suzanne Vega (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzyka, którą tworzy jest mroczna i piękna zarazem. Artystka uznawana jest za najbardziej błyskotliwą autorkę tekstów swojego pokolenia. Suzanne Vega stała się czołową postacią folkowej muzyki początku lat 80-tych. W swoich poetyckich, ciepłych balladach opowiada o problemach, z którymi borykają się ludzie, dostrzega wokół siebie to, co innym umyka i przekazuje to w bardzo emocjonalny sposób. Z jej rozpoznawalnej, bardzo ambitnej twórczości inspiracje czerpały takie późniejsze gwiazdy, jak Sinead O’Connor, czy Tracy Chapman.

Suzanne Vega urodziła się 11 lipca 1959 roku w Santa Monica w Kalifornii, a dorastała w Nowym Jorku. W jej rodzinnym domu muzyka była ciągle obecna, pięknym jazzowym i folkowym melodiom mała Suzanne przysłuchiwała się z wielkim zainteresowaniem. Fascynowała ją twórczość Leonarda Cohena i Lou Reeda, którzy wywarli ogromny wpływ na jej przyszłą twórczość.

Pierwsze kroki stawiała grywając w folkowych klubach, m.in. w popularnym Folk City, gdzie zarabiał kiedyś na życie sam Bob Dylan. Powoli stawała się znana w środowisku wykonawców folku, jednak na swój pierwszy kontrakt z wytwórnią czekała trzy lata. Wydawcy nie spodziewali się dużych zysków z mało popularnego w tamtych czasach nurtu muzyki, mimo to udało jej się wydać swój debiutancki album, nazwany po prostu Suzanne Vega. I był on strzałem w dziesiątkę. Utwór Marlene On the Wall otrzymał mnóstwo pozytywnych recenzji, znalazł się na liście magazynu Rolling Stone w 100 najlepszych nagraniach lat 80- tych, a cały album pokrył się platyną.

Popularność w Europie zaskoczyła zarówno artystkę, jak i sceptycznie nastawioną do niej wytwórnię. Jej kolejny album Solitude Standing dosłownie podbił świat, a singel Luka stał się legendą. Suzanne została nominowana do 3 Grammy, dzięki czemu przetarła drogę do kariery innym wykonawcom muzyki folkowej, a sama osiągnęła rangę międzynarodowej gwiazdy.

Ostatnia płyta Suzanne Vega Tales from the Realm of the Queen of Pentacles (2014) to ósmy studyjny album artystki, który zawiera 10 utworów opowiadających historie o wzajemnie krzyżujących się światach: materialnym i duchowym. Suzanne spędziła dwa lata w drodze, pisząc i nagrywając nowe piosenki. Cały materiał został zarejestrowany w różnych zakątkach globu: w Chicago, Londynie, Pradze, Los Angeles i Nowym Yorku.

Suzanne Vega
7 czerwca 2016 roku, godz. 20.00
Klub muzyczny Stary Maneż w Gdańsku

Dodaj komentarz