• 2016-05-25

Pojedynek skrzypcowy: Roby Lakatos kontra Adam Bałdych

11 czerwca w ramach ICE Jazz zostanie zaprezentowany show-pojedynek skrzypcowy: Roby Lakatos – Adam Bałdych.

Adam Bałdych (źródło: materiały prasowe organizatora)

Adam Bałdych (źródło: materiały prasowe organizatora)

Roby Lakatos to cygański skrzypek, najwyższej klasy wirtuoz i muzyk o niespotykanej wszechstronności stylistycznej, który urodził się w rodzinie z wielkimi muzycznymi tradycjami. W wieku 9 lat rozpoczął karierę jako pierwszy skrzypek cygańskiej kapeli. W roku 1984 ukończył Budapeszteńskie Konserwatorium im. Béli Bartóka z pierwszą nagrodą w klasie skrzypiec. Z równą swobodą gra muzykę klasyczną, jazz i swoją rodzimą muzykę węgierskich Romów. Jest unikalnym muzykiem, którego niepodobna zaszufladkować. Mówi się o nim cygański skrzypek, „skrzypek diabła”, wirtuoz muzyki klasycznej, improwizator jazzowy, kompozytor i aranżer, mistrz XIX-wiecznej muzyki – i każde z tych określeń jest w pełni zasłużone. Jego klasyczne aranżacje wzmocnione są energią węgierskiej muzyki cygańskiej, przy jednoczesnym zachowaniu szacunku dla dorobku wielkich kompozytorów. Koncertował w największych salach Europy, Azji i Ameryki. Współpracował z Vadimem Repinem, Stephanem Grapelli, jego muzykę uwielbiał Yehudi Menuhin.

Adam Bałdych to obecnie jeden z najbardziej popularnych za granicą polskich jazzmanów – fantastyczny skrzypek, łączący klasyczny jazz ze stylem fusion i world music – ciągle penetrujący i odkrywający nowe rejony muzyczne. Wyrzucony ze szkoły muzycznej za niepoprawne zachowanie i jazzowe aspiracje parę lat później zdobył stypendium w prestiżowym Berklee College of Music oraz ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach z wyróżnieniem. Jest laureatem praktycznie wszystkich najważniejszych konkursów jazzowych w Polsce. Grywał na największych festiwalach w kraju (JVZ Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Warsaw Summer Jazz Days) oraz za granicą (Montreux Jazz Festival, London Jazz Festival, Jazz Baltica, JAK ART). Bałdych na nowo definiuje możliwości skrzypiec, przez krytyków nazywany jest jednym z najważniejszych talentów europejskiej sceny jazzowej. Publiczność ceni go za osobowość, wizerunek, świeże spojrzenie na muzykę.

O wyjątkowości krakowskiego koncertu stanowić będzie jego „pojedynkowa” formuła. Dwie pierwsze części widowiska to prezentacja projektów Lakatosa i Bałdycha z ich międzynarodowymi zespołami. Trzecia, finałowa część to wspólny koncert artystów, wydarzenie o unikalnym charakterze, wypełnione jazzowymi improwizacjami i gorącymi muzycznymi emocjami.

ICE Jazz: Roby Lakatos – Adam Bałdych
11 czerwca 2016 roku, godz. 21.00
Centrum Kongresowe ICE Kraków

Dodaj komentarz