• 2016-05-25

Pawilon Polski na 15. Biennale Architektury w Wenecji

Wystawa w Pawilonie Polskim na tegorocznym Biennale Architektury w Wenecji odpowie bezpośrednio na temat przewodni wystawy – Reporting from the Front – poruszając kwestie etyczne związane z rolą najmniej docenianego uczestnika procesu architektonicznego – robotnika budowlanego. Będzie ją można oglądać od 28 maja.

Zdjęcie z planu do projektu „Fair Building” w Pawilonie Polskim w Wenecji (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zdjęcie z planu do projektu „Fair Building” w Pawilonie Polskim w Wenecji (źródło: materiały prasowe organizatora)

Złe warunki pracy, brak szacunku dla pracowników i wypadki na placu budowy są zmorą branży, lecz pod presją terminów, budżetów i społecznego zapotrzebowania na nową architekturę często się je bagatelizuje. Kuratorka Dominika Janicka we współpracy z Martyną Janicką i Michałem Gdakiem stworzy w Pawilonie Polskim naturalnej wielkości plac budowy, by postawić pytanie: dlaczego budynki nie mają znaku „fair trade”?

Kuratorzy wystawy Fair Building uważają, że plac budowy to główny „front” architektury; jest on fizyczną manifestacją każdego realizowanego projektu i pomimo postępu technicznego budowa wciąż w dużej mierze opiera się na pracy fizycznej. Wkład robotników jest pomijany w dyskursie architektonicznym, a procesy budowlane pozostają nieprzewidywalne. W kulturze napędzanej konsumpcjonizmem bardziej troszczymy się o standardy wytwarzania batoników czekoladowych niż o budynki i przestrzenie stanowiące ramę dla współczesnego społeczeństwa. Wystawa w Polskim Pawilonie skupi się na kwestiach etycznych związanych z branżą budowlaną i na poglądach ludzi bezpośrednio w nią zaangażowanych.

Zdjęcie z planu do projektu „Fair Building” w Pawilonie Polskim w Wenecji (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zdjęcie z planu do projektu „Fair Building” w Pawilonie Polskim w Wenecji (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pawilon w Giardini podzielony zostanie na dwie części. Główną przestrzeń zajmie instalacja na bazie rusztowania modułowego, stanowiąca bezpośrednie nawiązanie do placu budowy. Jednocześnie wyświetlane będą filmy wideo przedstawiające historie robotników budowlanych, każdy z nich poświęcony jednemu z kluczowych aspektów pracy budowlańca i jej specyfiki. Drugą część wystawy, urządzoną tak, by przypominała salon wystawowy inwestora, wypełnią infografiki prezentujące statystyki na temat branży budowlanej.

Poprzez przedstawienie historii i opowieści osób bezpośrednio zaangażowanych w proces budowlany stawiamy pytanie: czy „fair trade” jest na tym polu możliwy? A jeśli tak, to na czym miałby polegać? Czy możliwy jest „fair building”? Nie koncentrujemy się na szukaniu winnych nadużyć zachodzących na różnych etapach powstawania budynku. Na wystawie tworzymy przestrzeń do zastanowienia się nad tym, jak sprawić, by ten proces był nie tylko efektywny, ale i sprawiedliwy – mówi Dominika Janicka, kuratorka wystawy.

Zamiast prezentować gotowe projekty czy propozycje, kuratorzy mają nadzieję wywołać niezmiernie potrzebną debatę na temat najbardziej niedocenianego sektora branży – debatę, która zaangażuje zarówno architektów, inżynierów i deweloperów, jak i samych użytkowników architektury.

Pawilon Polski na 15. Międzynarodowym Biennale Architektury La Biennale di Venezia
Wystawa Fair Building: Od 28 maja do 27 listopada 2016 roku
Wernisaż: 26 maja 2016 roku, godzina 16.30
Kuratorka: Dominika Janicka
Współpraca kuratorska: Martyna Janicka, Michał Gdak
Komisarz Pawilonu Polskiego: Hanna Wróblewska
Zastępca komisarza: Joanna Waśko
Organizator: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie
Wenecja

Dodaj komentarz