• 2016-05-24

Architektura w rozszerzonym polu duchowym

Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu zaprasza na otwarcie wystawy Architektura w rozszerzonym polu duchowym Masaharu Takasaki, które odbędzie się 24 maja.

Masaharu Takasaki, Muzeum Astronomiczne w Kihoku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Masaharu Takasaki, Muzeum Astronomiczne w Kihoku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Masaharu Takasaki urodzony w 1953 roku w Kagoshima na wyspie Kyushu, uznawanej za kolebkę cywilizacji japońskiej, jest jednym z najbardziej oryginalnych japońskich architektów i autorem szeregu niezwykłych budynków w całej Japonii.

Jego charakterystyczne projekty i realizacje nie znajdują odpowiednika we współczesnej architekturze. Koncepcje japońskiego architekta zawierają w sobie oryginalne połączenie motywów organicznych i mitologicznych. Takasaki sam opisuje swoją architekturę jako „byt rozszerzony”, powstający w wyniku koncentracji wewnętrznej świadomości ludzkiej i energii natury, łączący ogół ludzkości z kosmosem.

Kariera architekta rozpoczęła się w latach 80. ubiegłego wieku, w czasie ogromnego skoku gospodarczego Japonii i pompowania spekulacyjnego balonu inwestycyjnego. Biuro architekta, noszące nazwę Monobito Architecture (mono = przedmiot, bito = mężczyzna) ma swoją siedzibę w Tokio i filię w rodzinnym mieście Kagoshima. Masaharu Takasaki prócz ciągłego poszukiwania nowych dróg w zakresie architektury dużo uwagi poświęca tematowi nieznanemu w Europie, tj. konstrukcji odpornych na działania żywiołów. Przełomowym dla działalności projektanta była katastrofa w wyniku działania tsunami, elektrowni atomowej Fukushima w 2011 roku. Takasaki bardzo mocno jest zaangażowany w odbudowę osiedli mieszkaniowych regionu. Ciekawostką warsztatu architekta jest odejście od powszechnego już dziś projektowania w komputerze w systemie CAD.

Masaharu Takasaki, Architektura w rozszerzonym polu duchowym
Od 24 maja do 25 czerwca 2016 roku
Wernisaż: 24 maja 2016 roku, godzina 18.00
Centrum Sztuki Galeria EL
Elbląg

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR