• 2016-05-24

Konkurs Miloša Formana

24 maja w Kinie Muranów w Warszawie w ramach przeglądu Buntownicy Kamery odbędzie się pokaz filmu pt. Konkurs w reżyserii Miloša Formana.

„Konkurs", reż. Miloš Forman (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Konkurs", reż. Miloš Forman (źródło: materiały prasowe organizatora)

Motywem przewodnim dwuczęściowego filmu jest rywalizacja. W pierwszej części jesteśmy świadkami krajowego festiwalu orkiestr dętych, w którym rywalizują ze sobą dwa lokalne zespoły. W drugiej podziwiamy popisy muzyczne piosenkarek biorących udział w konkursie zorganizowanym przez teatr Semafor. Film znakomicie oddaje ducha pokolenia lat 60. i nastroje ówczesnej młodzieży, więzionej w realiach autorytarnego społeczeństwa.
Prelekcję do filmu wygłosi Petr Vlček, gość specjalny z Czech, filmoznawca i polonista, organizator licznych imprez filmowych.

Konkurs Formana to niemal dokumentalny, czasem brutalnie szczery szkic o rywalizacji, ambicjach, pasjach i marzeniach. Uporczywie wpatrując się w bohaterów, nie zostawiając im niemal żadnego pola intymności, reżyser przygląda się ich przywarom i nieporadności. Film znakomicie oddaje ducha pokolenia lat 60. i nastroje ówczesnej młodzieży, uwięzionej w realiach autorytarnego społeczeństwa.

Konkurs
Reżyser: Miloš Forman
Występują: Jiří Suchý, Jiří Šlitr, Věra Křesadlová, Markéta Krotká, Ladislav Jakim, Petr Brožek, Karel Mareš, Bohumil Paleček, Vladimír Hrabánek, Jiří Planner
Kino Muranów w Warszawie

Dodaj komentarz