Odmiany pośrednie

24 maja w Galerii Zderzak rozpocznie się wystawa indywidualna Cyryla Polaczka pt. Odmiany pośrednie. Tytuł wystawy nawiązuje do jednego z określeń, którym posłużył się Karol Darwin w rozprawie O powstawaniu gatunków.

Cyryl Polaczek, „Odmiany pośrednie” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cyryl Polaczek, „Odmiany pośrednie” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Obrazy Polaczka są bogate w materię malarską. Malarz umiejętnie i efektownie stosuje iluzję przestrzeni, która zmienia się wskutek pojawiania się i odkrywania nowych warstw i odprysków farby. Czasem jest to zmysłowa gra między realnością a halucynacją, jak w serii z kaflami czy obrazach z cyklu Muchy. Częste u artysty nawiązania do klasyki europejskiego malarstwa są nieoczywiste i zaskakujące.

Ostatecznie, jeżeli moja teoria jest słuszna, to biorąc pod uwagę nie jeden jakikolwiek okres czasu, ale całą przeszłość, musiały bez wątpienia istnieć niezliczone odmiany pośrednie, łączące jak najściślej wszystkie gatunki danej grupy, lecz właśnie sam proces doboru naturalnego dąży nieustannie, jak często wspominaliśmy, do zagłady form rodzicielskich i ogniw pośrednich – pisał Darwin.

Odmiany pośrednie to pojęcie zaczerpnięte z rozprawy Karola Darwina O powstawaniu gatunków. Cyryl Polaczek zwraca uwagę, że „cytat z Darwina odnosi się do pojęcia form przejściowych, tzw. brakującego ogniwa, tych stworów, ryb, którym wyrosły kończyny i wypełzły na brzeg, ale ja czytam też ten cytat jakby dotyczył historii sztuki, albo i mojego malarstwa”.

Cyryl Polaczek – urodził się w 1989 roku w Zielonej Górze. Studiował na ASP w Gdańsku oraz Universität der Künste w Berlinie. W 2014 roku obronił dyplom z malarstwa na krakowskiej ASP w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka. W Galerii Zderzak debiutował na zbiorowej wystawie From Dusk Till Dawn w 2014 roku. Jego prace prezentowane były w kraju i zagranicą, m.in. w Berlinie i Wiedniu. Jest laureatem Nagrody Głównej Artystyczna Podróż Hestii (2012).

Cyryl Polaczek, Odmiany pośrednie
Od 24 maja do 30 czerwca 2016 roku
Wernisaż: 24 maja 2016 roku, godzina 19.00
Galeria Zderzak
Kraków

Dodaj komentarz