• 2016-05-23

Strefy Kontaktu 2016. Czytanie dramatów

4 czerwca rozpocznie się czytanie dramatów organizowane przez Wrocławski Teatr Współczesny. Najnowsze polskie dramaty znakomitych autorów po raz pierwszy zabrzmią przed publicznością.

Czytanie dramatów, Wrocławski Teatr Współczesny – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czytanie dramatów, Wrocławski Teatr Współczesny – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wrocławski Teatr Współczesny prezentuje pięć kolejnych spośród trzydziestu jeden dramatów zgłoszonych w 2015 roku na 1. Konkurs Dramaturgiczny Strefy Kontaktu  2016 . Został on zorganizowany w ramach Europejskiej Stolicy Kultury wspólnie z Miastem Wrocław. Czytania performatywne przygotowują: Judyta Berłowska, Tomasz Cyz, Agata Dyczko, Lena Frankiewicz i Tomasz Szczepanek.

W programie m.in.:

  • Dzieci, Wojciech Ziemilski, reż. Lena Frankiewicz;
  • Drzewom nie wypadają włosy, Małgorzata Szczerbowska, reż. Judyta Berłowska;
  • Kunstkammer, Agnieszka Jakimiak, reż. Agata Dyczko;
  • Bar Świętej Krewety, Mariusz Sieniewicz, Tomasz Szczepanek.

Michał Bajer jest dramatopisarzem, tłumaczem z języka francuskiego, adiunktem w Katedrze Filologii Romańskiej na Uniwersytecie Szczecińskim, autorem książki Trzy poetyki z czasów Richelieu. Francuski klasycyzm o dramacie. Pasjonuje go włoska opera, klasycyzm, jak również medyczne i filozoficzne koncepcje człowieka w XVI i XVII wieku. Autor dramatów: Straż nocna, Studium w szkarłacie, Verklärte Nacht, Zjedz serce wroga.

Agnieszka Jakimiak jest eseistką, recenzentką teatralna i filmową, w teatrze współpracowała z reżyserami: Oliverem Frljiciem. Wyreżyserowała czytanie performatywne Głosów wśród nocy Stanisława Brzozowskiego w Instytucie Teatralnym. Publikowała na łamach: „Dwutygodnika”, „Didaskaliów”, „Kina”, „Res Publiki Nowej”, „Ha!artu”.

Mariusz Sieniewicz jest pisarzem, eseistą, felietonistą. Prababka to tytuł jego debiutanckiej powieści. Następne książki to powieść Czwarte niebo [nominacje do Paszportów "Polityki" i Nagrody Literackiej NIKE], zbiór opowiadań Żydówek nie obsługujemy, Rebelia, Miasto Szklanych Słoni. Adaptacje jego prozy były wystawiane w teatrach: Łaźnia Nowa w Krakowie, im. Jaracza w Olsztynie, Śląskim w Katowice, Polskim we Wrocławiu. Twórca audycji radiowych oraz happeningów.

Małgorzata Szczerbowska jest aktorką, reżyserką. W Teatrze Pieśń Kozła we Wrocławiu zrealizowała spektakl oparty na „Bachantkach” Eurypidesa  i muzyce etnicznej z rejonów Bułgarii, Serbii, Grecji i Albanii. Pracowała w Teatrze Kochanowskiego oraz współpracowała z Teatrem Eco-Studio w Opolu.

Wojciech Ziemilski jest reżyserem teatralnym, artystą wizualnym, blogerem. Tworzy prace na pograniczu teatru, sztuk wizualnych i choreografii. W Portugalii zrealizował spektakl multimedialny Hamlet Light. Po powrocie współpracował z TR Warszawa. Prowadzi warsztaty z nowych form eksperymentu w teatrze, m.in. w Instytucie Teatralnym. Autor spektakli Mała narracja, Mapa, Prolog.

Czytanie dramatów 
4 i 5 czerwca 2016 roku
Wrocławski Teatr Współczesny

Dodaj komentarz