• 2016-05-23

Wiek niewinności

2 lipca w Gdańskiej Galerii Fotografii rozpocznie się wystawa Soni Szóstak pt. Wiek niewinności. Znajdzie się na niej 30 fotografii artystki, wykonanych na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Składają się na nią zdjęcia portretowe, akty, fotografia modowa oraz „lifestylowa” o charakterze reportażowym.

Fot. Sonia Szóstak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Sonia Szóstak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cykl aktów w otoczeniu przyrody ukazuje człowieka i jego cielesność połączoną z naturą w sposób nierozerwalny. Zdjęcia tego cyklu są nieoczywiste, okryte tajemnicą i mogą wzbudzać niepokój. Przyroda jest tylko tłem, istotą ujęć jest ukazanie bliskości między dwojgiem ludzi. To właśnie ukazywanie emocji jest jednym z ważnych aspektów twórczości Soni Szóstak. Artystka tworzy portrety, które w różnych konwencjach ukazują urodę i piękno młodego ludzkiego ciała. Uchwycona naturalność i nieskrępowanie osoby fotografowanej wynika z tego, że autorka nie przekracza granicy intymności.

Fot. Sonia Szóstak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Sonia Szóstak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Estetyka zdjęć zdradza fascynację twórczością Petera Lindberga, ale odwołań do języka mistrzów fotografii jest więcej. Zarówno w czarno-białych, jak i barwnych portretach artystka przedstawia piękne kobiety odważnie patrzące w obiektyw. Światłem i kompozycją, a czasem rekwizytem, osiąga perfekcję i elegancję bliską zdjęciom Erwina Olafa, tak jak w przypadku klasycznego portretu dziewczyny z owocem granatu.

Sonia Szóstak w wyrafinowany sposób, mimo różnorodności tematów, uchwyciła „ducha” swojego pokolenia. Portretuje swoich znajomych – młodych, szczęśliwych ludzi, którzy w nieskrępowany sposób korzystają z życia. Współczesna sielanka przedstawiona jest jak echa marzeń sennych, tęsknota za rajem i koncepcją natury, której jesteśmy częścią od zawsze.

Wystawa Wiek niewinności jest pochwałą potęgi młodości, kobiecości i natury. Jest efektem poszukiwań obszarów wolności przez „pięknych dwudziestoletnich”.

Sonia Szóstak, Wiek niewinności
Od 2 lipca do 11 września 2016 roku
Kuratorka: Mariola Balińska
Muzeum Narodowe w Gdańsku / Gdańska Galeria Fotografii (Zielona Brama)

Dodaj komentarz