• 2016-05-23

Interaktywny spektakl. Bankiet

27 maja Teatr Gdynia Głowna zaprasza na premierę interaktywnego spektaklu pt. Bankiet w reżyserii Piotra Srebrowskiego.

„Bankiet", reż. Piotr Srebrowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Bankiet", reż. Piotr Srebrowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rok 1932. W powietrzu słony zapach morza i pisk mew. Pierwsze automobile wyprzedzają konne dorożki turkoczące po kocich łbach. Ogromne żurawie portowe i rybacy wystawiają wprost z kutrów śledzia z porannego połowu. Strome klify, przykurczone przez wiatr sosny, wczasowiczki w długich sukniach karmiące okruszkami gołębie. Gdynia.

Na salonach panuje poruszenie i atmosfera niecierpliwego wyczekiwania. Znane osobistości gdyńskie zostały zaproszone na bankiet uświetniający dziesięciolecie położenia kamienia węgielnego pod pierwszą na Kamiennej Górze willę; momentem kulminacyjnym ma być odsłona specjalnie na tę okazję wybitej złotej monety. Prezes Pierwszego Polskiego Towarzystwa Kąpieli Morskich w Gdyni, Ryszard Gałczyński, wita przybyłych: Eugeniusza Kwiatkowskiego, Tadeusza Wendę, księdza Rybkę, pianistkę Marię Ludwikę Dońską i inne znamienite osoby z Gdyni i okolic. Goście bawią się na przyjęciu, poznając siebie nawzajem, prowadząc konwersacje i popijając szampana. W tle słyszalna jest dyskretnie muzyka tego okresu, stojące pod ścianami kanapy i szezlongi zapraszają, by na nich przysiąść.

Nie wszystko jednak przebiega zgodnie z planem. W powietrzu czuć unoszący się głęboki zapach tajemnicy. Zaniepokojeni i podekscytowani goście próbują rozwiązać zagadkę. Kim jest siostra prezesa? Czemu persony przybyłe z Gdańska trzymają się tylko w swoim gronie, szepcząc i rzucając innym wymowne spojrzenia? Gdzie podział się fotograf i kto ostatnio z nim rozmawiał?

Nie jest to zwykły spektakl. Jest to jedyne w swoim rodzaju wysublimowane połączenie teatru, improwizacji, gry fabularnej i prawdziwego życia, w którym widzowie przenoszą się w czasie i wcielają w znane postaci gdyńskie, by odgrywając swoją rolę, wpłynąć na losy międzywojennej Gdyni.

Za pomocą spektaklu interaktywnego organizatorzy chcą promować historię Gdyni – ciekawą, a niekoniecznie znaną. Widzowie, bawiąc się i uczestnicząc w przedstawieniu, będą poznawać tę historię nie tylko jako suche fakty, ale jako gorącokrwistą opowieść, którą zapamiętają na lata.

Bankiet
Reżyseria: Piotr Srebrowski
Premiera: 27 maja 2016 roku
Koordynator: Monika Kamola-Uberman
Pomysł: Katarzyna Kozyra
Kostiumy: Grzegorz Uberman
Teatr Gdynia Główna

Dodaj komentarz