Znamy laureata Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

20 maja, podczas Warszawskich Targów Książki została przyznana Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego. Laureatem został Paweł Piotr Reszka za tom reportaży Diabeł i tabliczka czekolady, opublikowany w 2015 roku przez wydawnictwo Agora.

 Paweł Piotr Reszka, „Diabeł i tabliczka czekolady” – okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Paweł Piotr Reszka, „Diabeł i tabliczka czekolady” – okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Paweł Piotr Reszka z ogromną wrażliwością i przenikliwością wsłuchuje się w dramatyczne opowieści swoich rozmówców – ludzi zagubionych w skomplikowanej codzienności, szukających ukojenia i sensu życia w religii, Kościele czy rodzinie, czasem zdruzgotanych przez los, a czasem w zaskakujący sposób odnajdujących szczęśliwe chwile w swoim życiu. Dociera do spraw ukrytych, ale pisze o nich powściągliwym, niemal przezroczystym stylem, z wielkim taktem i szacunkiem dla drugiego człowieka. Łączy poczucie humoru z głęboką empatią.

W poprzednich latach wśród wyróżnionych przeważali autorzy zagraniczni. W pierwszej, drugiej i trzeciej edycji konkursu na dziesięć nominowanych książek przypadało siedem tłumaczeń. Tym razem były tylko dwa. Jury postanowiło w tej edycji nie przyznać nagrody dla tłumacza. Jury podziękowało (w porządku alfabetycznym): Justynowi Huni za przekład z języka angielskiego Chłopczyc z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie (The Underground Girls of Kabul: In Search of a Hidden Resistance in Afghanistan) Jenny Nordberg, który opublikowało wydawnictwo Czarne i Iwonie Zimnickiej za tłumaczenie z języka norweskiego książki Jeden z nas. Opowieść o Norwegii (En av oss. En fortelling om Norge) Åsne Seierstad, opublikowanej przez wyd. W.A.B. Dzięki pracy translatorskiej Iwony Zimnickiej i Justyna Huni polscy czytelnicy poznali reportaże znakomite, ważne dla światowej kultury.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego
Laureat: Paweł Piotr Reszka za tom reportaży Diabeł i tabliczka czekolady
20 maja 2016 roku

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR