• 2016-05-21

Dramat historyczny o ekscentrycznej królowej

Do polskich kin zawitał film Dziewczyna, która została królem (reż. Mika Kaurismäki). To opowieść o fascynującej postaci królowej Krystyny, dzięki której Szwecja osiągnęła pokój oraz rozwinęła się pod względem kulturowym.

„Dziewczyna, która została królem”, reż. Mika Kaurismäki – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Dziewczyna, która została królem”, reż. Mika Kaurismäki – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Szwecja, rok 1632. Jako sześciolatka, Krystyna Wazówna zostaje następczynią swego ojca Gustawa Adolfa po jego śmierci na polu bitwy. Przyszła królowa dorasta w konserwatywnym dworze luteriańskim. Odrzucona przez matkę, zdominowana przez mężczyzn, od dziecka przedkłada naukę władania szpadą nad kobiece rozrywki.

Wstępując na tron w wieku lat osiemnastu. Obiecuje podtrzymać tradycję i poślubić ciotecznego brata, syna przyrodniej siostry Gustawa Adolfa – Karola Gustawa. Nie wywiązuje się jednak z obietnicy, odmawia również licznym adoratorom.

Spiskujące otoczenie widzi w hrabinie Ebbie, którą Krystyna wydaje się być zauroczona, klucz do kontrolowania ekscentrycznej, androgynicznej królowej. Spiskowcy nie doceniają jednak przenikliwego umysłu władczyni, rozmiłowanej zarówno w podwładnej, jak i w kartezjańskiej idei „wolnej woli”.

Dziewczyna, która została królem
Reż. Mika Kaurismäki
Premiera: 20 maja 2016 roku
Dystrybucja w Polsce: Solopan

Dodaj komentarz