• 2016-05-20

Taniec smoka i lwa

23 maja Dwór Artusa w Toruniu zaprasza na spektakl pt. Chiński taniec smoka i lwa.

„Chiński taniec smoka i lwa", Dragon and Lion Dance Art Troupe (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Chiński taniec smoka i lwa", Dragon and Lion Dance Art Troupe (źródło: materiały prasowe organizatora)

Chiński taniec smoka i lwa to spektakl taneczno-teatralny w wykonaniu Dragon and Lion Dance Art Troupe działającej przy Uniwersytecie w Hubei. Lew w chińskich wierzeniach jest symbolem potęgi, dostojeństwa i szczęścia, który chronić ma przez złymi mocami. We współczesnych Chinach wizerunek lwa wykorzystywany jest podczas istotnych uroczystości w tradycyjnym ulicznym widowisku tzw. tańcu lwa. Tancerze wewnątrz kukły lwa tańczą przy akompaniamencie bębnów, talerzy czy gongów.

Smok z kolei od lat kojarzony jest przez cywilizację zachodnią jako symbol Chin. Pojawia się on tam jako jeden z głównych motywów w sztuce, folklorze, architekturze, umieszczany jest na pałacach, naczyniach, miejscach i przedmiotach kojarzonych z państwem. Przez Chińczyków uważany jest za symbol życia i rozwoju, łączy w sobie to co niebiańskie (wąż) i ziemskie (ptak), jest kojarzony również z siłą i  sprawiedliwością. Jego taniec ma sprowadzić dobrobyt, płodność i urodzaj.

Podczas spektaklu w Dworze Artusa grupa z Hubei zaprezentuje taniec poświęcony obu tym legendarnym zwierzętom. Całość oparta będzie o chińską tradycję ludową. Zobaczyć będzie można korowód barwnych strojów, pokaz Kung-fu oraz taniec. A wszystko przy akompaniamencie niezwykłych chińskich instrumentów.

Dragon and Lion Dance Art Troupe działająca przy Uniwersytecie Hubei powstała w 2006 roku i od 10 lat daje występy na całym świecie. Występowali m.in. w USA, Australii, Kolumbii, Brazylii i Indonezji. Grupa zdobyła wiele prestiżowych odznaczeń zarówno w Chinach oraz nagród na festiwalach i konkursach poza granicami ich kraju.

Chiński taniec smoka i lwa
23 maja 2016 roku
Dwór Artusa w Toruniu

Dodaj komentarz