Od 20 maja z okazji 25. rocznicy podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy Goethe-Institut oraz Ambasada Niemiec zapraszają do wspólnego świętowania i udziału w bogatym programie wydarzeń.

„Świętujemy – Wir Feiern” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Świętujemy – Wir Feiern” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku mija 25. rocznica podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Stosunki polsko-niemieckie nigdy nie były tak dobre w naszej zmiennej historii, jak właśnie w ciągu ostatnich lat. Polskę i Niemcy łączą dziś ścisłe i przyjazne relacje na wszystkich poziomach i we wszystkich obszarach życia społecznego.

Inicjatywy związane z rokiem jubileuszowym mają podkreślić bliskie więzi, jakie wykształciły się w stosunkach polsko-niemieckich na przestrzeni minionych 25 lat. Na pierwszym planie znajdują się projekty o charakterze partycypacyjnym. Zaplanowane są również wydarzenia, które wskażą na związki między instytucjami i ścisłe powiązania między sceną kulturalną w Polsce i w Niemczech.

Wydarzenia o charakterze ogólnopolskim odbywać się będą głównie w dużych miastach: Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu. Większość z nich przypadnie na wiosenne i letnie miesiące, choć niektóre potrwają do jesieni. Na Placu Nowy Targ we Wrocławiu stanął specjalnie zaprojektowany szklany kontener. Krakowski oddział Goethe-Institut przygotował w jego ramach koncerty na dachu, sety DJ-skie, spotkania literackie, występy teatralne i performatywne. Goethe-Institut Pop Up Pavillon to trzy miesiące pełne kultury.

„Cooking Catastephes”, reż Ewa Mayer-Keller (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Cooking Catastephes”, reż Ewa Mayer-Keller (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizatorzy polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 zapraszają do wspólnej wymiany, odkrywania miasta na nowo, wypełniania go zielenią, sztuką, rozmowami i dyskusjami.

Kolejnymi ważnymi elementami programu są teatr i taniec, ponieważ w obu krajach to właśnie scena jest miejscem podejmowania tematów współczesności i poszukiwania perspektyw na przyszłość. W kraju filmowców i kinomanów, jakim jest Polska, nie może zabraknąć także filmu, dlatego w programie znalazł się m.in. przegląd współczesnego kina niemieckiego zainspirowany prezentacją kinematografii naszych zachodnich sąsiadów, która ma miejsce każdego roku na Berlinale.

W ramach jubileuszu w różnych miejscach Warszawy odbędzie się wiele kulturalno-społecznych wydarzeń, m.in. w MCK Nowy Teatr, Kinie Muranów, Teatrze Powszechnym, Muzeum Warszawskiej Pragi, a także u samych organizatorów, czyli w Goethe-Institut i ogrodzie Ambasady Niemiec w Warszawie. Program podzielony jest na sześć bloków tematycznych:

  • teatr – m.in. kulinarny performans Cooking Catastrophes Evy Meyer-Keller i Sybille Müller, spektakl tańca w choreografii Heleny Waldmann Made in Bangladesh, występy gościnne Maxim-Gorki Theater z Berlina;
  • sztuka – miejska akcja plakatowa autorstwa polskich i niemieckich grafików Plakatatak, instalacja filmowa Asylum autorstwa Juliana Rosefeldta;
  • muzyka – koncerty edukacyjne Chefket Tournée, multimedialna kompozycja Stifters Dinge Heinera Goebbelsa;
  • film – przegląd współczesnego kina niemieckiego Made in Germany, Kino Letnie w ogrodzie rezydencji Ambasadora Niemiec;
  • zielone miasto – społeczny Ogród Powszechny, Stół Goethego na Chmielnej, Festiwal Ogrodów;
  • sąsiedzi – wieczór autorski z Rüdigerem Safranskim, a także Zamiana miejsc, czyli tygodniowa wymiana dyrektorów Goethe-Institut Warszawa oraz Instytutu Polskiego w Berlinie.

Świętujemy – Wir Feiern
Od 20 do 22 maja 2016 roku
Goethe-Institut, Ambasada Niemiec
Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław

Dodaj komentarz