Przy Planty 7\9

20 maja w Kinotece w Warszawie odbędzie się światowa prapremiera filmu dokumentalnego Przy Planty 7/9 (Bogdan’s Journey) w reżyserii Michała Jaskulskiego i Lawrence’a Loewingera.

„Przy Planty 7\9 (Bogdan's Journey)”, reż. Michał Jaskulski – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Przy Planty 7\9 (Bogdan's Journey)”, reż. Michał Jaskulski – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po 70 latach od pogromu kieleckiego ludzie wciąż spierają się o to, co i dlaczego wydarzyło się 4 lipca 1946 roku. Tego dnia po Kielcach roznosi się wieść o porwaniu i przetrzymywaniu w piwnicy dziewięcioletniego chłopca w celu utoczenia mu krwi na macę przez mieszkańców domu przy ul. Planty 7/9. Dom zamieszkany był przez Żydów powracających z ukrycia i obozów koncentracyjnych oraz repatriantów z Rosji. Dla większości był to przystanek w dalszej drodze do Palestyny i USA. Wiadomość wywołuje rozruchy w całym mieście. Wojsko, milicja oraz mieszkańcy Kielc uczestniczą w rzezi Żydów w budynku przy ulicy Planty. W całych Kielcach Żydzi są wyłapywani i mordowani. Także na stacjach kolejowych.

Film pt. Przy Planty 7/9 (Bogdan’s Journey) zbudowany jest na kanwie historii pogromu kieleckiego. Świadkowie opowiadają o tym, co zdarzyło się na ich oczach 4 lipca, rok po drugiej wojnie światowej. Milicja, żołnierze i zwykli kielczanie zabijają ponad 40 ocalałych z Holocaustu Żydów, mieszkających w komitecie żydowskim w centrum miasta. Ranią około 80 osób w całych Kielcach. Pogrom kielecki staje się symbolem polskiego powojennego antysemityzmu w świecie żydowskim. W Polsce jest tematem zakazanym przez władze ludowe.

„Przy Planty 7\9 (Bogdan's Journey)”, reż. Michał Jaskulski – ujęcie z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Przy Planty 7\9 (Bogdan's Journey)”, reż. Michał Jaskulski – ujęcie z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bohaterem filmu jest Bogdan Białek – polski katolik, z wykształcenia psycholog, urodzony w Białymstoku, dziś mieszkający w Kielcach. Od upadku komunizmu Białek pchany potrzebą przywrócenia zapamiętanych z dzieciństwa relacji między Polakami a Żydami, zaczyna publicznie mówić o tym, co wydarzyło się w 1946 roku. Przebija się przez teorie spiskowe dotyczące pogromu, wyparcie pogromu ze świadomości kielczan i utrwalane przez lata stereotypy na temat Polaków i Żydów. Zbliżenie między kielczanami a Żydami zaczyna się rodzić, lecz ma też swoją cenę.

Droga, którą wybiera Białek, będzie bolesna. Bohater stawiać będzie czoła wieloletniej wzajemnej niechęci Polaków i Żydów, nierozwiązanym przez lata tajemnicom i teoriom spiskowym dotyczącym pogromu. Będzie sięgał do serc kielczan i widzów, dotykając najgłębiej ukrytych uprzedzeń oraz tych widocznych gołym okiem, ale przez nas niezauważanych.

Przy Planty 7/9 (Bogdan’s Journey) 
Reżyseria: Michał Jaskulski, Lawrence Loewinger
Pokaz filmu: 20 maja 2016 roku
Kompozytor: Bartek Gliniak
Producent: Michał Jaskulski, Lawrence Loewinger, Marcin Wierzchosławski
Produkcja: Two Points Films (USA), Metro Films (Polska)
Kinoteka w Warszawie

Dodaj komentarz