Projekty społeczne

Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu zaprasza na wystawę Projekty społeczne Jakuba Szczęsnego. Jej otwarcie odbędzie się 24 maja.

Jakub Szczęsny, „Projekty społeczne” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Szczęsny, „Projekty społeczne” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Trójka czeskich kuratorów z Gabinetu Architektury – Tadeáš Goryczka, Jaroslav Němec i Gabriel Kurtis – to autorzy cyklu wystaw, organizowanych za naszą południową granicą, pod wspólnym tytułem KERET HOUSE… or How to Make a Crevice into a Home, and Other Projects by Jakub Szczęsny. Na wystawach prezentowano prace Jakuba Szczęsnego od początku jego działalności artystycznej oraz ostatnio zrealizowane projekty.

Jakub Szczęsny zyskał międzynarodową popularność w 2012 roku, kiedy w półtorametrowej szczelinie pomiędzy blokiem a kamienicą na rogu warszawskich ulic Chłodnej i Żelaznej postawił Dom Kereta. Właścicielem projektu jest Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, a model projektu do swojej kolekcji zakupiła MoMA NYC.

Budynek w najszerszym miejscu ma 122 cm, a w najwęższym 72 cm. Jego powierzchnia wynosi 14 metrów kwadratowych. Choć sytuuje się na pograniczu architektury, miejskiej interwencji i sztuki w przestrzeni publicznej, jest także funkcjonalnym, mikroskopijnym obiektem mieszkalnym i pracownią artysty – poza izraelskim pisarzem i patronem Domu, Edgarem Keretem, korzystają z niego inni twórcy. Jest zarazem autorskim komentarzem do skomplikowanych losów dzielnicy i całej Warszawy, do wojennej historii tej okolicy oraz współczesności.

Projekty Szczęsnego dotyczą szeroko rozumianej przestrzeni, spraw społecznych, historii, tradycji. Żaden nie powstał w oderwaniu od lokalnego kontekstu, a więc żaden nie mógłby zaistnieć w innej lokalizacji. Wieża widokowa o poruszanej wiatrem fasadzie wybudowana na zdegradowanym terenie w mieście Narrogin w Australii miała pomóc w odbudowaniu poczucia wspólnoty mieszkańców najbliższej okolicy. Sensorama – budka, do której można było włożyć głowę i zobaczyć oraz poczuć prawdziwą zimę powstała w 2009 roku w starym porcie w Jaffie. W osuszonej fontannie na terenie ogrodu Pałacu Branickich w Białymstoku Szczęsny zbudował w 2011 roku Kolektor futurystyczny pawilon, w którym można było oglądać pozbawione podpisów czy opisów reprodukcje dzieł sztuki.

Jakub Szczęsny, Projekty społeczne
Od 24 maja do 25 czerwca 2016 roku
Wernisaż: 24 maja 2016 roku, godzina 18.00
Kuratorzy: Tadeáš Goryczka, Jaroslav Němec, Gabriel Kurtis
Centrum Sztuki Galeria EL
Elbląg

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR