Projekty społeczne

Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu zaprasza na wystawę Projekty społeczne Jakuba Szczęsnego. Jej otwarcie odbędzie się 24 maja.

Jakub Szczęsny, „Projekty społeczne” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Szczęsny, „Projekty społeczne” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Trójka czeskich kuratorów z Gabinetu Architektury – Tadeáš Goryczka, Jaroslav Němec i Gabriel Kurtis – to autorzy cyklu wystaw, organizowanych za naszą południową granicą, pod wspólnym tytułem KERET HOUSE… or How to Make a Crevice into a Home, and Other Projects by Jakub Szczęsny. Na wystawach prezentowano prace Jakuba Szczęsnego od początku jego działalności artystycznej oraz ostatnio zrealizowane projekty.

Jakub Szczęsny zyskał międzynarodową popularność w 2012 roku, kiedy w półtorametrowej szczelinie pomiędzy blokiem a kamienicą na rogu warszawskich ulic Chłodnej i Żelaznej postawił Dom Kereta. Właścicielem projektu jest Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, a model projektu do swojej kolekcji zakupiła MoMA NYC.

Budynek w najszerszym miejscu ma 122 cm, a w najwęższym 72 cm. Jego powierzchnia wynosi 14 metrów kwadratowych. Choć sytuuje się na pograniczu architektury, miejskiej interwencji i sztuki w przestrzeni publicznej, jest także funkcjonalnym, mikroskopijnym obiektem mieszkalnym i pracownią artysty – poza izraelskim pisarzem i patronem Domu, Edgarem Keretem, korzystają z niego inni twórcy. Jest zarazem autorskim komentarzem do skomplikowanych losów dzielnicy i całej Warszawy, do wojennej historii tej okolicy oraz współczesności.

Projekty Szczęsnego dotyczą szeroko rozumianej przestrzeni, spraw społecznych, historii, tradycji. Żaden nie powstał w oderwaniu od lokalnego kontekstu, a więc żaden nie mógłby zaistnieć w innej lokalizacji. Wieża widokowa o poruszanej wiatrem fasadzie wybudowana na zdegradowanym terenie w mieście Narrogin w Australii miała pomóc w odbudowaniu poczucia wspólnoty mieszkańców najbliższej okolicy. Sensorama – budka, do której można było włożyć głowę i zobaczyć oraz poczuć prawdziwą zimę powstała w 2009 roku w starym porcie w Jaffie. W osuszonej fontannie na terenie ogrodu Pałacu Branickich w Białymstoku Szczęsny zbudował w 2011 roku Kolektor futurystyczny pawilon, w którym można było oglądać pozbawione podpisów czy opisów reprodukcje dzieł sztuki.

Jakub Szczęsny, Projekty społeczne
Od 24 maja do 25 czerwca 2016 roku
Wernisaż: 24 maja 2016 roku, godzina 18.00
Kuratorzy: Tadeáš Goryczka, Jaroslav Němec, Gabriel Kurtis
Centrum Sztuki Galeria EL
Elbląg

Dodaj komentarz