Polonia Grzegorza Klamana

Od 26 maja w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie będzie można oglądać Polonię – najnowszy projekt, którego autorem jest Grzegorz Klaman. Artysta przygląda się w nim poprzemysłowemu pejzażowi Stoczni Gdańskiej.

Grzegorz Klaman, cykl „Solidarity Guerilla” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grzegorz Klaman, cykl „Solidarity Guerilla” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Grzegorza Klamana zawiera serię panoram pejzażu postindustrialnego. To widoki zdewastowanych terenów postoczniowych w Gdańsku, stanowiące tło hipotetycznej możliwej rebelii społecznej. Tonacja panoramicznych fotografii odwołuje się do rodzajowego malarstwa XIX-wiecznego przedstawiającego ludzkie postaci lub sceny w szerokim tle pejzażu. Ważne są zachowane proporcje, podkreślające kontekst miejsca, a nie pierwszoplanowość rozgrywających się wydarzeń. To przesunięcie akcentów buduje perspektywę patrzenia na historię w antybohaterski sposób na to, co nas otacza: zniszczoną naturę i relikty upadłych projektów przemysłowych.

Grzegorz Klaman, cykl „Solidarity Guerilla” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grzegorz Klaman, cykl „Solidarity Guerilla” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stocznia Gdańska to miejsce wielkiej rebelii społecznej, które na początku lat 80. zmieniła układ polityczny w Europie i Polsce. To również miejsce przegrane, upadające pod ciosem zmian, które zapoczątkowało. Miejsce to koncentruje emocje i spięcia schematów myślowych, jest właściwym kontekstem polsko-polskiej wojny o pamięć honor i historię. Fotograficznym panoramom towarzyszyć będzie rzeźba pary wojowników ubranych w zaprojektowane specjalnie stroje zawierające syntezę strojów sarmacko-szlacheckiego i chłopsko-robotniczego. Walka klas i walka ról społecznych wpisana w kulturowe okrycie, skrojona na miarę naszych uprzedzeń i wizji, ciągle nas formatująca jako Słowian, Polaków, Europejczyków.

Artysta/kurator w konwencji fotografii postindustrialnego krajobrazu terenów postoczniowych w Gdańsku, odwołuje się do transformacji systemowej oraz samej historii stoczni, czyli centrum przemysłu trójmiejskiej aglomeracji, jakie jest symbolem silnego ruchu Solidarności. Poprzez odwołanie się również do rodzajowego malarstwa XIX wieku, analizę społeczno-polityczną z okresu XVII aż po okres XX wieku, dotyka problemu funkcjonowania struktury społecznej, ujawniania jej cięgle nowe wymiary i interakcje.

Grzegorz Klaman, Polonia
Od 26 maja do 26 czerwca 2016 roku
Wernisaż: 25 maja 2016 roku, godzina 19.30
Promocja katalogu wystawy: 24 czerwca 2016 roku, godzina 18.00
Goście: Grzegorz Klaman, Jan Sowa
Prowadzenie: Maksymilian Wroniszewski
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Dodaj komentarz