Rzeźnia nr 5

Do 6 czerwca w Kolonii Artystów w Gdańsku potrwa wystawa Rzeźnia nr 5, na której swoje najnowsze prace prezentuje Daniel Cybulski.

Praca autorstwa Daniela Cybulskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Praca autorstwa Daniela Cybulskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jeżeli najważniejszym zadaniem dyskursu jest uczulenie człowieka na istnienie stłumionych marginesów istoty malarstwa, to malarstwo Daniela Cybulskiego przeradza się w dyskurs obowiązujący w pewnej przestrzeni i czasie. Jego etyczne prawo w kontekście do przekazu „niemożliwego” staje się instancją i motywacją. „Niemożliwe” do przekazania staje się świadomością, postuluje tolerancję dla „szaleństwa” dualizując techniki argumentowania i metaświadomości [...].

Cybulski chroni estetyczną istotę, przypomina o etycznych cechach malarstwa. Posługuje się specyficzną autokontrolą, która pozwala mu na zachowanie autonomii i powagi wobec powierzchownego opisu rzeczywistości [...]. Jego obrazy ciągle przypominają o konieczności interpretacji, a z drugiej strony każą nam zapomnieć o nadinterpretowaniu [...]. Malarstwo Cybulskiego to doskonały środek alternatywnej informacji. Wzbudza przeświadczenie, że każdy komentarz jest chybiony i wymyka się interpretacji. Terminy niewypowiedziane i niewyobrażalne to wielka zaleta malarstwa artysty.

Tekst: Emilia Wojszel

Daniel Cybulski, Rzeźnia nr 5
Od 19 maja do 5 czerwca 2016 roku
Wystawa odbywa się w ramach projektu „Mieszkańcy”
Kolonia Artystów
Gdańsk

Dodaj komentarz