Towarzystwo Szubrawców

Kolektyw Slavs and Tatars jako swoją drugą wystawę w galerii Raster w Warszawie prezentuje instalację w postaci baru z sokami z kiszonych ogórków. Wystawa Towarzystwo Szubrawców rozpocznie się 21 maja.

Slavs and Tatars, „Towarzystwo Szubrawców” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Slavs and Tatars, „Towarzystwo Szubrawców” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytuł wystawy – Towarzystwo Szubrawców – zaczerpnięty został z nazwy zapomnianego dziś, współczesnego filomatom wileńskiego stowarzyszenia moralnego. Towarzystwo słynęło z ironicznych i drwiących wystąpień o satyrycznym charakterze w kontrze do romantycznej powagi przyszłych wieszczów i ich patetycznego zaangażowania w dyskurs narodowościowy.

Ciężki to grzech, profanacja najświętszej rzeczy, historji. Jeśli ci się chciało koniecznie żółć swoją wylać na przeszłość, któż ci wzbraniał zrobić to pod własnem nazwiskiem? Nie byłoby gorzej niż jest teraz; wszystkim i tak wiadomo żeś renegat. Mówią nawet, że przeszedłeś na wiarę Mahometa, a ja sam obawiam się, iż może być to prawdą. Lecz nie tylko tyś jest tutaj winnym. Czyż nie jest to rodzaj wrodzonego upośledzenia? Podejrzewam iż matka twa, będąc brzmienną, natknęła się na album z rysunkami Hogartha. Napawała oczy ich widokiem, a teraz tobie wszystko jawi się niczym karykatura – Adam Mickiewicz do Józefa Sękowskiego.

Slavs and Tatars nawiązują do brukowej poetyki języka Szubrawców i ich nacechowanego kosmpolityzmem stosunku do kwestii tożsamości narodowej. Sięgają do ludowej tradycji domowych kiszonek, aby uczynić z nich metaforę fermentacji romantycznej koncepcji ojczyzny i władzy. Serwowane przez artystów kiszone soki i prowokacyjne figury językowe to propozycja antidotum na patos polskiego patriotyzmu, ale też wyraz kwaśnego stosunku artystów do oświeceniowego dualizmu i wszelkich polityk opartych na binarnej opozycji my-oni.

Slavs and Tatars – to kolektyw artystyczny i projekt intelektualny zarazem. Działają od 2006 roku, a obszarem ich zainteresowania jest przede wszystkim Eurazja jako szczególna formacja kulturowa, na której terenie mieszają się różne formacje etnicze i religijne, ale która zarazem zachowuje w sobie ponadnarodowy etos „wschodu”. Akcja prac i projektów Slavs and Tatars toczy się między dawnym murem berlińskim, a murem chińskim. Kolejne przedsięwzięcia przyjmują zarówno formę publikacji jak i rozbudowanych instalacji oraz serii obiektów wykorzystujących często tradycyjne techniki wytwórcze i rzemiosło artystyczne.

Slavs and Tatars, Towarzystwo Szubrawców
Od 21 maja do 30 lipca 2016 roku
Wernisaż: 21 maja 2016 roku, godzina 18.00
Galeria Raster
Warszawa

Dodaj komentarz