Tokarczuk i Sosnowski w Muzeum Gombrowicza

W piątek 20 maja w Muzeum Gombrowicza we Wsoli odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Pisarz i krytyk – z Olgą Tokarczuk rozmawiać będzie Jerzy Sosnowski, krytyk, pisarz i dziennikarz programu 3 Polskiego Radia. Punktem wyjścia będą Księgi Jakubowe – powieść, która w ubiegłym roku przyniosła autorce Nagrodę Nike.

Olga Tokarczuk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Olga Tokarczuk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Sosnowski poświęcił Księgom Jakubowym wnikliwy esej w swojej najnowszej książce Co Bóg zrobił szympansom?, wydanej w ubiegłym roku przez wydawnictwo Wielka Litera.

Wybitni z wybitnymi, znani ze znanymi, kontrowersyjni z kontrowersyjnymi – cykl Pisarz i krytyk jest okazją do zetknięcia się z ważnymi postaciami polskiej literatury współczesnej. Bohaterami będą nie tylko pisarze i ich książki, ale również czytający je krytycy, ich warsztat i wrażliwość literacka. Równie ważni jak teksty literackie, bo pośredniczący między ich autorami a czytelnikami, kreujący gusty i kryteria.

Pierwsze spotkanie w ramach cyklu odbyło się w marcu: z Łukaszem Orbitowskim, laureatem Paszportu „Polityki” rozmawiała Justyna Sobolewska, dziennikarka i krytyczka literacka.

Olga Tokarczuk – powieściopisarka i eseistka, jedna z najczęściej tłumaczonych i najpoczytniejszych polskich pisarek, laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym Literackiej Nagrody Nike 2008 za powieść Bieguni, Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Paszportu Polityki i Międzynarodowej Nagrody Vilenica. W 2010 roku Oldze Tokarczuk przyznano Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Pisarka prowadziła warsztaty prozatorskie w Studium Literacko-Artystycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i zajęcia z twórczego pisania na Uniwersytecie Opolskim. Urodzona w 1962 roku w Sulechowie, ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Wraz z pierwszymi sukcesami literackimi zrezygnowała z pracy jako psychoterapeuta i przeniosła się w Sudety – obecnie mieszka we Wrocławiu. Autorka m.in. takich bestsellerów, jak Prawiek i inne czasy, Dom dzienny, dom nocny, Gra na wielu bębenkach, Ostatnie historie, Bieguni i Prowadź swój pług przez kości umarłych. Na podstawie jej utworów powstają inscenizacje teatralne i scenariusze filmowe.

Olga Tokarczuk swoją ostatnią powieść, Księgi Jakubowe, osadziła w XVIII wieku. Jej centralną postacią jest żydowski heretyk, Jakub Frank i jego zwolennicy. Akcja powieści rozgrywa się na przestrzeni blisko półwiecza i wiedzie przez kilka krajów Europy Środkowej i trzy religie. Powstanie książki poprzedziły wnikliwe badania i liczne podróże.

Bezpłatny dojazd z Radomia do Wsoli: zbiórka o godz. 17.45, przystanek Chrobrego/Czysta (kier. Michałów). Powrót po spotkaniu, około godz. 20.00.

Spotkanie z Tokarczuk i Sosnowskim
20 maja 2016 roku, godz. 18.30
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

Dodaj komentarz