Tokarczuk i Sosnowski w Muzeum Gombrowicza

W piątek 20 maja w Muzeum Gombrowicza we Wsoli odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Pisarz i krytyk – z Olgą Tokarczuk rozmawiać będzie Jerzy Sosnowski, krytyk, pisarz i dziennikarz programu 3 Polskiego Radia. Punktem wyjścia będą Księgi Jakubowe – powieść, która w ubiegłym roku przyniosła autorce Nagrodę Nike.

Olga Tokarczuk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Olga Tokarczuk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Sosnowski poświęcił Księgom Jakubowym wnikliwy esej w swojej najnowszej książce Co Bóg zrobił szympansom?, wydanej w ubiegłym roku przez wydawnictwo Wielka Litera.

Wybitni z wybitnymi, znani ze znanymi, kontrowersyjni z kontrowersyjnymi – cykl Pisarz i krytyk jest okazją do zetknięcia się z ważnymi postaciami polskiej literatury współczesnej. Bohaterami będą nie tylko pisarze i ich książki, ale również czytający je krytycy, ich warsztat i wrażliwość literacka. Równie ważni jak teksty literackie, bo pośredniczący między ich autorami a czytelnikami, kreujący gusty i kryteria.

Pierwsze spotkanie w ramach cyklu odbyło się w marcu: z Łukaszem Orbitowskim, laureatem Paszportu „Polityki” rozmawiała Justyna Sobolewska, dziennikarka i krytyczka literacka.

Olga Tokarczuk – powieściopisarka i eseistka, jedna z najczęściej tłumaczonych i najpoczytniejszych polskich pisarek, laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym Literackiej Nagrody Nike 2008 za powieść Bieguni, Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Paszportu Polityki i Międzynarodowej Nagrody Vilenica. W 2010 roku Oldze Tokarczuk przyznano Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Pisarka prowadziła warsztaty prozatorskie w Studium Literacko-Artystycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i zajęcia z twórczego pisania na Uniwersytecie Opolskim. Urodzona w 1962 roku w Sulechowie, ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Wraz z pierwszymi sukcesami literackimi zrezygnowała z pracy jako psychoterapeuta i przeniosła się w Sudety – obecnie mieszka we Wrocławiu. Autorka m.in. takich bestsellerów, jak Prawiek i inne czasy, Dom dzienny, dom nocny, Gra na wielu bębenkach, Ostatnie historie, Bieguni i Prowadź swój pług przez kości umarłych. Na podstawie jej utworów powstają inscenizacje teatralne i scenariusze filmowe.

Olga Tokarczuk swoją ostatnią powieść, Księgi Jakubowe, osadziła w XVIII wieku. Jej centralną postacią jest żydowski heretyk, Jakub Frank i jego zwolennicy. Akcja powieści rozgrywa się na przestrzeni blisko półwiecza i wiedzie przez kilka krajów Europy Środkowej i trzy religie. Powstanie książki poprzedziły wnikliwe badania i liczne podróże.

Bezpłatny dojazd z Radomia do Wsoli: zbiórka o godz. 17.45, przystanek Chrobrego/Czysta (kier. Michałów). Powrót po spotkaniu, około godz. 20.00.

Spotkanie z Tokarczuk i Sosnowskim
20 maja 2016 roku, godz. 18.30
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR