Znamy nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia!

Kapituła 11. edycji Nagrody Literackiej Gdynia wyłoniła nominowanych w czterech kategoriach do Gdyńskich Kostek Literackich. Do Nagrody zgłoszono ponad 400 tytułów, z których wyróżniono dwadzieścia. Nominacje zostały ogłoszone podczas pierwszego dnia Warszawskich Targów Książki.

„Nagroda Literacka Gdynia” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Nagroda Literacka Gdynia” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kapitule Nagrody Literackiej Gdynia przewodniczy w tym roku prof. Agata Bielik-Robson. Do konkursu zgłoszono 402 tytuły wpisujące się w poszczególne kategorie: eseistyka – 90, poezja – 145, proza – 108, przekład – 59.

„W tym roku kłóciliśmy się stosunkowo mało. Zwykle jest tak, że każdy z nas, sześciorga jurorów, na początku roku przegląda w domu wielkie pudła z setkami książek, które napłynęły do NLG, i dokonuje własnej selekcji: wyłania grupę tytułów, na które trzeba będzie zwrócić uwagę – mówi przewodnicząca Kapituły prof. Agata Bielik-Robson. – W trakcie tych domowych lektur wymieniamy się mailami, piszemy, co naszym zdaniem było dobre, a co nie. Jednak rezultaty tych osobnych wyborów potrafią być zaskakująco różne – i wtedy, kiedy się wreszcie spotykamy, by je omówić, dochodzi do zderzenia naszych „typów”, które ucierają się w tyglu długich dyskusji. Czasem do takiego pierwszego uzgodnienia dochodzi dopiero po kilku miesiącach burzliwych obrad. A czasem – rzadko, tak jak w tym roku – nie ma właściwie potrzeby wielkiego obradowania, ponieważ typy powtarzają się, z niewielkimi tylko modyfikacjami, u wszystkich jurorów.

W tym roku największą chyba zgodność osiągnęliśmy w kategorii prozy. Prozatorskie typy padły zdecydowanie na młodych i debiutantów: Weronika Murek, Dominika Słowik, Maciej Płaza, a także najbardziej w tym gronie doświadczony Muszyński, to wciąż jeszcze postaci świeże. Także Łukasz Orbitowski nominowany został za Inną duszę, czyli rzecz w gatunku literatury faktu, którego dotąd jeszcze nie próbował.

W kategorii poezji też raczej panowała jedność. Rok 2015 zdecydowanie należał do poetek: Barbary Klickiej, Marii Bigoszewskiej i Hanny Janczak. Nawet nasi dwaj pozostali nominaci – Tadeusz Pióro i Kacper Bartczak – wykazali się w swoich ostatnich tomikach nieco inną wrażliwością…

Jeśli gdzieś pojawiły się spory, to przy okazji dwóch ostatnich kategorii: eseju i przekładu, z tego prostego powodu, że tu co roku pojawia się za dużo dobrych książek, które wszystkie chciałoby się uznać i jakoś nagrodzić. Jak zwykle w takich razach postanowiliśmy oddać sprawiedliwość różnym gatunkom eseistycznym i odnotować rozmaitość języków, z których w Polsce dokonuje się znakomitych translacji”.

Czworo tegorocznych laureatów Nagrody poznamy 10 września. Spotkania z laureatami odbędą się następnego dnia po ogłoszeniu wyników, a także dodatkowo – jesienią – w ramach podsumowania tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Uroczysta Gala Finałowa po raz pierwszy rozegra się w nowej sali Teatru Miejskiego w Gdyni. Już teraz, z okazji wciąż trwających obchodów 10-lecia Nagrody, w ramach festiwalu Miasto Słowa, organizatorzy zapraszają na spotkania z nominowanymi i laureatami Nagrody z lat ubiegłych. Tylko w maju, w dniu 28 maja, do Gdyni przyjadą wyróżnieni eseiści: prof. Ryszard Koziołek, Wojciech Nowicki, Marek Zaleski, prof. Jacek Leociak oraz poeci: Dariusz Sośnicki, Darek Foks, Joanna Mueller i Marta Podgórnik.

„Kostka Literacka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kostka Literacka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia– 2016:

Esej:

 • Lidia Kośka, LEC. Autobiografia słowa, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, Warszawa
 • Michał Książek, Droga 816, Fundacja Sąsiedzi, Białystok
 • Renata Lis, W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu, Wydawnictwo Sic!, Warszawa
 • Michał Paweł Markowski, Kiwka, Wydawnictwo Austeria, Kraków
 • Piotr Paziński, Rzeczywistość poprzecierana, Wydawnictwo Austeria, Kraków

POEZJA:

 • Kacper Bartczak, Wiersze organiczne, Dom Literatury w Łodzi
 • Maria Bigoszewska, Jeden pokój, Wydawnictwo FORMA. Fundacja Literatury imienia Henryka Berezy, Szczecin, Bezrzecze
 • Hanna Janczak, Lekki chłód, Wydawnictwo Igloo, Wrocław
 • Barbara Klicka, Nice, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
 • Tadeusz Pióro, Powązki, Biuro Literackie, Wrocław

Proza:

 • Weronika Murek, Uprawa roślin południowych metodą Miczurina, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec
 • Andrzej Muszyński, Podkrzywdzie, Wydawnictwo Literackie, Kraków
 • Łukasz Orbitowski, Inna dusza, Wydawnictwo Od deski do deski, Warszawa
 • Maciej Płaza, Skoruń, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa
 • Dominika Słowik, Atlas: Doppelganger, Wydawnictwo Znak, Kraków

Przekład na język polski:

 • Jacek Giszczak, Zwierzenia jeżozwierza, autor oryginału Alain Mabanckou, Wydawnictwo Karakter, Kraków
 • Jolanta Kozak, Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi, autor oryginału David Foster Wallace, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa
 • Robert Papieski, Lato w Baden, autor oryginału Leonid Cypkin, Zeszyty Literackie, Warszawa
 • Agnieszka Pokojska, Młode skóry, autor oryginału Colin Barrett, Wydawnictwo Igloo, Wrocław
 • Anna Wasilewska, Rękopis znaleziony w Saragossie, autor oryginału Jan Potocki, Wydawnictwo Literackie, Kraków

Ogłoszenie nominacji
19 maja 2016 roku, godz. 14.00, Warszawa
Centrum Konferencyjne Stadionu Narodowego, Sala Londyn B
Gala Finałowa – ogłoszenie laureatów 
10 września 2016 roku, Teatr Miejski w Gdyni

Dodaj komentarz