Z teczki na ASP: prace wiedeńskie z lat 1960–1963

Do 1 czerwca Galeria Stalowa w Warszawie zaprasza do odwiedzania wystawy prac Ewy Kuryluk pt. Z teczki na ASP: prace wiedeńskie z lat 1960–1963. Pokaz uzupełni aukcja charytatywna dzieł artystki.

Ewa Kuryluk, „Dwa koniki”, 1961 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewa Kuryluk, „Dwa koniki”, 1961 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podekscytowana perspektywą studiów na warszawskiej ASP, Ewusia Kuryluk, uczennica wiedeńskiego gimnazjum dla dziewcząt, pracowała pilnie nad przygotowaniem swojej teczki. Nie mając zielonego pojęcia o kryteriach akademickich, doszłam do wniosku, że najlepiej będzie trzymać się tej samej techniki i formatu, żeby prace prezentowały się jednolicie. Wybrała karton do oleju i wzięła się do roboty.

– Ach ta twoja teczka – zażartował w czterdzieści lat później Mieczysław Porębski – jedna wielka płachta na byka naszych akademickich kapistów. Wszyscy się wybrzydzali na zmanierowaną Zachodem córeczkę ambasadora. – Poza tobą, Mietku! – wykrzyknęłam. – Ledwie bąknąłem, że widzę w tobie talent, zaatakował  mnie ten wredny gamoń… – Porębski ugryzł się w język i nie zadenuncjował kolegi. – Zaczął rzucać insynuacje, że może teczka w ogóle spreparowana, Kuryluk ma znajomości wśród plastyków… Akurat drzwi się uchyliły. Zajrzał do nas Wnuk i tak się wściekł, że cię dopuścili do egzaminu.

Marian Wnuk, rzeźbiarz i ówczesny rektor ASP, był lwowskim kolegą mojego ojca i dobrym znajomym mojej mamy, z domu Miriam Kohany. Aby pamięć o rodzicach nie zanikła i można było zapewnić opiekę nad ich mieszkaniem, kiedy mnie zabraknie, założyłam niedawno Fundację Frascati.

Ostatnio rośnie zainteresowanie moją wczesną twórczością. Postanowiłam więc wydobyć na światło obrazy z mojej wiedeńskiej teczki i sprzedać je po wystawie na aukcji, a zysk przeznaczyć na Fundację Frascati.

Tekst: Ewa Kuryluk

Ewa Kuryluk, Z teczki na ASP: prace wiedeńskie z lat 1960–1963
Wystawa: od 25 maja do 1 czerwca 2016 roku
Aukcja: 1 czerwca 2016 roku, godzina 19.30
Galeria Stalowa
Warszawa

Dodaj komentarz