Częściowa anhedonia

20 maja w Pragalerii w Warszawie odbędzie się wystawa malarstwa Magdaleny Daniec pt. Częściowa anhedonia. Podczas wernisażu będzie możliwość spotkania i porozmawiania z samą artystką. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbają Oksana Predko i Wojtek Makowski.

Magdalena Daniec, „ABD” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magdalena Daniec, „ABD” (źródło: materiały prasowe organizatora)

(…) Z jednej strony artystka jest absolutną perfekcjonistką. Działa w obszarze obrazu, a także w obrębie jego warstw, z taką precyzją i świadomością, z jaką czynili to mistrzowie malarstwa dawnego oraz pisarze ikon. Z drugiej strony –  może właśnie dzięki tej świadomości – może sobie pozwolić na zupełną dezynwolturę.

W malarstwie Daniec kolaż używany jest w tak śmiały sposób, w jaki inni artyści używają tylko farb. Artystka wkleja papiery, fotografie, przedmioty. „Chomikuje” rzeczy znalezione i odziedziczone, daje im nowe życie i znaczenie w przestrzeni obrazowej, wykorzystuje ich faktury i kolory. Gra jednak tymi elementami nie jak fragmentami grafik, a jak dodatkową paletą kolorystyczną.

Magdalena Daniec, „Godzina snu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magdalena Daniec, „Godzina snu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Chętnie czerpie z nich jeszcze jeden element, ten, którego zawsze w malarstwie brakowało, a po który artyści na zasadach „oszukania oka” sięgali w różny sposób, mianowicie trzeci wymiar. Magda Daniec wykorzystuje właściwości przestrzenne materiałów, buduje miniaturowe konstrukcje skrzynkowe wklęsłe, lub przeciwnie, wypukłe witrynki z malarstwem, w którym coś wystaje, coś jest nie do końca przymocowane i płaskie

Patrząc na te elementy, ma się przekonanie, że u Daniec wszystko jest w pełni malarstwem, że to inny sposób stosowania impastów. Najważniejszy u Magdy Daniec jest kolor. W nim wypełza trochę „anhedonii”. Częściowo. I też na zasadzie kontrastu (…).

Agnieszka Gniotek

Magdalena Daniec – urodziła się w 1974 roku. Ukończyła wyższe studia w Instytucie Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Jest laureatką konkursu w ramach II Konfrontacji Artystycznych „Sacrum w Sztuce” w Wadowicach. Jej twórczość została omówiona w książce Ikona w sztuce XX wieku autorstwa Renaty Rogozińskiej. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Miejskiego w Wadowicach oraz w zbiorach prywatnych w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemczech i we Włoszech.

Częściowa anhedonia – wystawa malarstwa Magdaleny Daniec
Od 21 maja do 2 czerwca 2016 roku
Wernisaż: 20 maja 2016 roku, godz. 18:00
Pragaleria
Warszawa

Dodaj komentarz