Karol Badyna – rzeźba | Andrzej Sobas – rysunek | Paweł Zabłocki – grafika

21 maja w Zamku Królewskim w Niepołomicach odbędzie się wernisaż wystawy Karol Badyna – rzeźba, Andrzej Sobas – rysunek, Paweł Zabłocki – grafika.

„Karol Badyna – rzeźba, Andrzej Sobas – rysunek, Paweł Zabłocki – grafika” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Karol Badyna – rzeźba, Andrzej Sobas – rysunek, Paweł Zabłocki – grafika” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Każdy z portretów Karola Badyny jest opowieścią pisaną językiem rzeźby. Modele to najczęściej ludzie, którzy przekroczyli połowę życia i osiągnęli wiedzę kim są, jacy są. Czas pozostawił na twarzach swój ślad obrysowany doświadczaniem życia. Ręce zatrzymane w ułamku gestu często dopełniają opowieść. Aby powstała – artysta musi to zobaczyć, a potem sprawić, żeby zobaczyli również ci, którzy przed rzeźbą staną. Tę umiejętność Karol Badyna posiada w stopniu – co najmniej – bardzo wysokim.

Andrzej Sobas odbył długą drogę przez różne formy wypowiedzi; od reklamy po malarstwo monumentalne, aby zatrzymać się na dłużej przy rysunku i ten obecnie prezentuje. To rysunek bardzo precyzyjny. Z taką samą uwagą artysta traktuje wszystkie plany i wszystkie elementy składające się na kompozycję. Kreską, czasem delikatną plamą (zawsze wyraźnie obrysowaną), światłem i cieniem kreuje człekoptaki, które  niekoniecznie mają skrzydła do latania, ale zawsze mocne dzioby wyrastające w miejsce nosów, antropomorficzne zwierzęta i nie do końca ludzcy ludzie opowiadają nam baśń z pogranicza surrealizmu, nieśpieszną, niestraszną, oswojoną, ale tylko trochę.

Paweł Zabłocki, który daleko, w kanadyjskim Toronto uprawia klasyczną, europejską (i krakowską) grafikę warsztatową. Pozostaje wierny akwaforcie, technice sprawdzonej przez parę stuleci i wciąż niezawodnej. Tematem dominującym w grafice Zabłockiego jest koń; koń w ruchu, rozpędzony, pod jeźdźcem, innym razem – statyczny w rozwibrowanej przestrzeni. Wzajemnie relacje niekoniecznie tożsamych bytów, różnych prędkości i klimatów, kolejno rozpoznawane zaczynają budować opowieść w istocie odległą od torów wyścigowych, daleko ogólniejszą i bardziej powszednią.

Tekst: Jolanta Antecka

Karol Badyna – rzeźba, Andrzej Sobas – rysunek, Paweł Zabłocki – grafika
Od 21 maja do 7 sierpnia 2016 roku
Wernisaż: 21 maja 2016 roku, godzina 18.00
Zamek Królewski w Niepołomicach

Dodaj komentarz