• 2016-05-18

Forum Postaw

Forum Postaw to tytuł najnowszej wystawy, która rozpocznie się 27 maja w galerii Dizajn BWA Wrocław. Pokaz zostanie przeniesiony do Wrocławia ze Szwajcarii, z cenionej na świecie oddolnej organizacji zajmującej się krytyką projektowania i dizajnu – Depot Basel.

Nektar Solomon, Depot Basel, „Forum for an Attitude” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nektar Solomon, Depot Basel, „Forum for an Attitude” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Forum Postaw to wystawa opowiadająca o roli potrzeby w projektowaniu produktu. Nie chodzi jednak o sztucznie napędzaną przez reklamę potrzebę, lecz o postawy młodych projektantów zwiastujących powrót do etycznych założeń dizajnu. Na wystawie będzie można oglądać przykłady tego typu projektów z całego świata. Forum Postaw nie jest jednak klasyczną prezentacją przedmiotów,  lecz wyrazem stojących za nimi idei i pomysłów

Jak w dzisiejszych czasach społeczeństwo postrzega dizajn? Jakie są ambicje współczesnych projektantów? Dlaczego wybrali ten zawód i co chcą osiągnąć poprzez swoją pracę? Jak możemy zrozumieć motywacje, które kryją się za produktami i projektami współczesnych dizajnerów? To tylko część pytań postawionych podczas wystawy, którą współtworzy 24 projektantów z całego świata. Poprzez obiekty, multimedialne projekty, teksty czy ikonografię, kuratorzy z Depot Basel podjęli próbę zgłębienia przemyśleń i nastawienia młodych dizajnerów.

W Polsce krytyka dizajnu to raczkująca dziedzina. Wciąż myślimy o tym, jak wzbudzić potrzebę posiadania pięknych przedmiotów. Tymczasem na Zachodzie o projektowaniu myśli się w kontekście nadprodukcji, środowiska, odpowiedzialności konsumenckiej, społecznych potrzeb i możliwości jakie dają nowe technologie – mówi Katarzyna Roj z galerii Dizajn.

Forum Postaw to prawdziwa panorama współczesnych zjawisk obecnych w dizajnie. Zobaczymy przykłady łączenia projektowania ze społecznym zaangażowaniem, takie jak FIXPERTS stanowiący platformę wymiany wiedzy majsterkowiczów czy też PUMPIPUMPE będący  systemem sąsiedzkiej wymiany używanych wzajemnie przez mieszkańców jednego budynku przedmiotów. Wśród sąsiadów dystrybuowane są specjalne naklejki z ikonografiką przedstawiającą konkretne przedmioty takie jak: miksery, wiertarki, klucze francuskie, blaszki do pieczenia czy rowery. Naklejki przyklejane są do skrzynek pocztowych należących do mieszkańców, w ten sposób każdy wie, gdzie zapukać, gdy potrzebny jest mu któryś z posiadanych przez sąsiada sprzętów domowych. Pożyczający może odwdzięczyć się użyczeniem innego sprzętu, który przyda się sąsiadowi w potrzebie.

Pozostałe z zaprezentowanych na Forum Postaw rozwiązań wykorzystują technologiczne zdobycze – przykładem może być Current Table, czyli stół przechowujący energię światła dziennego, lub MITO, to znaczy urządzenie do precyzyjnego podgrzewana wody przy minimalnym zużyciu energii. Innym przykładem są projekty, które wykorzystują możliwości, jakie daje biotechnologia – na przykład projekt Farming Pollution umożliwia oczyszczanie gleby z ciężkich zanieczyszczeń dzięki użyciu roślin i bakterii.

Pozornie rozwiązania te wydają się proste, ale ta prostota ma w sobie niezwykłą moc. Młodzi dizajnerzy myślą o projektowaniu w niebiznesowych a społecznych kategoriach. Nie chcą podsycać sztucznie napędzanych potrzeb, a odpowiadać na realne potrzeby, które dostrzegają w codziennym życiu – wyjaśnia kuratorka Matylda Krzykowski.

Ważnym elementem jest także aranżacja wystawy. Nie jest to tradycyjna prezentacja przedmiotów, nie znajdziemy tu fizycznie ani jednego z omawianych produktów. Pojawią się za to symboliczne przedstawienia i stojące za nimi idee oraz filmy objaśniające ich działanie. Taki zabieg to świadoma strategia kuratorska.

Dizajn jest ważnym elementem społecznego funkcjonowania i sytuowania się we wspólnocie, jest przejawem nadchodzących zmian. Forum Postaw to projekt eksperymentujący ze sposobem prezentowania dizajnu, zmieniający myślenie o wystawach dizajnu. Wystawa skupia się na samych postawach projektantów, a nie na materialnym wyniku procesu ich pracy. Prezentacja obiektów na wyświetlaczach to szansa dla odbiorcy na dostrzeżenie ich w kategorii idei, a nie towaru. Dodatkowo produkowanie wystawy to kolejne przedsięwzięcie mające wpływ na nasze środowisko – mówi kuratorka Matylda Krzykowski z Depot Basel.

Pierwszy raz projekt prezentowany był równocześnie w dwóch odsłonach – w Depot Basel w Szwajcarii oraz w Vitra Design Museum w Weil am Rhein w Niemczech. W galerii Dizajn towarzyszyć mu będzie forum projektantów, dla którego punktem wyjścia stanie się zagadnienie deadline’u.

Projektanci: Pablo Calderón Salazar, Charlotte Dumoncel d’Argence, Julien Carretero, Annika Frye, Fixperts, Jasmina Grase & Nils Chudy, Tove Greitz, Joanne M.Hakkert, Jing He, Jesse Howard, Daniel Klapsing, Lina-Marie Koeppen, Myriam Marti & Nando Schmidlin, Pumpipumpe, Alicia Ongay-Perez, Giacomo Piovan, PROOFFLab Magazine, Tobias Revell, Nektar Solomon, Dechem, Marjan van Aubel, Julia Van Zanten, Bob Vos, Mugi Yamamoto, Will Yates-Johnson.

Forum Postaw
Od 25 maja do 7 sierpnia 2016 roku
Wernisaż: 27 maja 2016 roku, godzina 19.00
Kurator: Depot Basel
Projekty graficzne: Christophe Clarijs
Automat: Räuber & Stehler
Zbiór danych: Jeannette Petrik, Zeno Franchini
Instalacja dźwiękowa: Michał Szota
galeria Dizajn BWA Wrocław

Dodaj komentarz