Antoniny po Pożodze

Od 3 czerwca Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie będzie prezentować wystawę pt. Antoniny po Pożodze przygotowaną przez Teresę i Wrzesława Żurawskich. Wystawa udostępniana wcześniej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łańcucie, w Warszawie otrzymała nową oprawę plastyczną i została wzbogacona o obiekty pochodzące z kolekcji Marka Potockiego.

„Antoniny po Pożodze” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Antoniny po Pożodze” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa będzie opowiadać o dziejach jednej z największych kresowych rezydencji – Antoninach położonych na Wołyniu. Rezydencja należała w czasach świetności do Józefa i Heleny Potockich. Zagładę przyniósł jej 1919 rok oraz przewrót bolszewicki. Antoniny słynęły z bogactwa, nowoczesnej gospodarski rolno-przemysłowej prowadzonej na 41 folwarkach, ekskluzywnych polowań konnych par force oraz elitarnej hodowli koni orientalnych. Antoniński ogier arabski Skowronek sprzedany do Anglii zrobił światową karierę, a jego imięznają hodowcy koni arabskich na całym świecie.

Na wystawie będzie można zobaczyć zdjęcia archiwalne i współczesne obiektów, które w Antoninach ocalały. Przetrwały do dziś, choć w formie zdewastowanej. Będzie można poznać także te, które zachowały się jedynie na archiwalnych fotografiach. W rzeczywistości zostały po nich miejsca wiejące pustką. Jednym z nich jest obszar po pałacu Potockich, który w 1919 roku został spalony, a następnie doszczętnie rozebrany.

Antoniny po Pożodze
Od 3 czerwca do 31 sierpnia 2016 roku
Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa
Warszawa

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR