Magic Lantern

W swoim najnowszym projekcie Magic Lantern Andres Pachon za punkt wyjścia obiera tytułową latarnię magiczną, aparat projekcyjny rzutujący obraz z przezroczy, używany w Europie już od XVII wieku. Wystawa pod tym samym tytułem rozpocznie się 19 maja w Rodriguez Gallery w Poznaniu.

Andres Pachon, „Mount Hermon” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andres Pachon, „Mount Hermon” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artysta bierze na warsztat kolorowe przezrocza powstałe w Niemczech na przełomie XIX i XX wieku, ukazujące krajobrazy z Bliskiego Wchodu. Następnie analizuje je i rozkłada składające się na nie obrazy na czynniki pierwsze. W ten sposób pokazuje, w jak niezwykły sposób przeplatają się w nich różne spojrzenia, jak etnograficzny obiektywizm łączy się z wyobrażeniami i oczekiwaniem wobec egzotycznego świata.

Projekt Andresa Pachon analizuje medium fotograficzne, które już na tak wczesnym etapie okazuje się być nieobiektywne i łatwo poddające się manipulacji. Przede wszystkim zwraca jednak uwagę na problem naszych wyobrażeń o świecie i postrzegania „Innego”. Spojrzenie to jawi się tu jako zależne od nawarstwiających się przesądów i stereotypów, bardzo głęboko zakorzenionych w naszej kulturze.

Andres Pachon, Magic Lantern
Od 19 maja do 16 czerwca 2016 roku
Wernisaż: 19 maja 2016 roku, godzina 19.00
Artist Talk z Andresem Pachonem: 20 maja 2016 roku, godzina 18.00
Rodriguez Gallery
Poznań

Dodaj komentarz