• 2016-05-17

Ryszard Bolesławski, jego twórczość i jego czasy

Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie zaprasza na Międzynarodową Konferencję Naukową Ryszard Bolesławski, jego twórczość i jego czasy, która odbędzie się w dniach 19–21 maja.

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Ryszard Bolesławski, jego twórczość i jego czasy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Ryszard Bolesławski, jego twórczość i jego czasy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Będzie to pierwsza międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona Ryszardowi Bolesławskiemu – wybitnemu polskiemu reżyserowi, aktorowi i pedagogowi, który swoją twórczość rozwijał w trzech krajach: Polsce, Rosji i Stanach Zjednoczonych. Ryszard Bolesławski (1889–1937) to jeden z najciekawszych polskich artystów teatru i kina pierwszej połowy XX wieku. W jego filmach wystąpili m.in.: Greta Garbo, Marlena Dietrich, Gary Cooper, Jadwiga Smosarska, Juliusz Osterwa czy Stefan Jaracz. W ramach konferencji odbędą się:

  • wystąpienia badaczy życia i dzieła Ryszarda Bolesławskiego;
  • przegląd filmów Ryszarda Bolesławskiego, realizowany wspólnie z Filmoteką Narodową w kinie Iluzjon (19–25 maja);
  • wystawa poświęcona artyście Gdy Bolesławski przyjechał do Warszawy… przygotowana wraz z Muzeum Teatralnym i Teatrem Polskim w Warszawie;
  • premiera filmu dokumentalnego o Bolesławskim, przygotowanego przez studentów Wydziału Reżyserii AT pod opieką prof. Macieja Wojtyszki;
  • promocja wydanego przez Akademię Teatralną tomu pism Ryszarda Bolesławskiego pt. Lekcje aktorstwa, opracowanych i przełożonych na język polski przez Ewę Uniejewską.

Międzynarodowa Konferencja Naukowa Ryszard Bolesławski, jego twórczość i jego czasy
Od 19 do 21 maja 2016 roku
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie

Dodaj komentarz